Македонија нема амбасадор во Вашингтон повеќе од три години, откако измина мандатот на последниот амбасадор Васко Наумовски.

Фрчкоски избран за нов амбасадор на Македонија во САД

Поранешниот министер за внатрешни и за надворешни работи Љубомир Фрчковски е избор на Владата за иден амбасадор на Македонија...

Сара Фемина / 10 февруари, 2021 18:55

На истата седница, Ѓуриќ беше разрешен од позицијата директор на Канцеларијата за Косово и Метохија.

ОФИЦИЈАЛНО: Марко Ѓуриќ директорот на Канцеларијата за Косово, е назначен за амбасадор во САД

На вчерашната седница на Владата на Србија, Марко Ѓуриќ (37) беше назначен за амбасадор на Србија во Соединетите Американски...

Рејхан Бајрами / 9 октомври, 2020 11:50

Во барањето, таа изрази подготвеност да продолжи да остане во Вашингтон до назначувањето на нов амбасадор.

Влјора Читаку побара од Тачи да ја отстрани од функцијата амбасадор во САД

Читаку е амбасадорка на Косово во Соединетите држави од 2015 година и нејзината работа е многу пофалена со текот на годините,...

Рејхан Бајрами / 8 октомври, 2020 21:25

Амбасадорот на Европската Унија во Македонија, Самуел Жбогар, најави дека идниот месец ќе ја напушти земјава.

Жбогар заминува од Македонија: „Со 30 фотографии ќе го одбројувам времето и ќе се навраќам на сеќавањата“

Евроамбасадорот во земјава, Самуел Жбогар, најави дека за еден месец ден ќе ја напушти земјава, а одбројувањето до денот на...

Стојче Бушин / 17 август, 2020 6:16

Ова е паламентарна демократија, така што важно е кога ќе влезете во новата фаза на кризата, со сите предизвици околу обновувањето на економијата и долгорочното олеснување на рестрикциите, да имате целосно функционален парламент и влада што ќе ја преставува волјата на граѓаните.

КЕЈТ БРНЗ: Избори во Македонија, кога ќе има услови за тоа!

Амбасадорката на САД во Македонија Кејт Брнз во интервју за Независен весник посочува дека сега не е време за избори и...

Катерина Крстиќ / 8 мај, 2020 18:52

Мујезиновиќ имаше богата политичка и дипломатска кариера.

ВО КЛИНИЧКИОТ ЦЕНТАР ДЕНЕСКА ПОЧИНА ПОЗНАТ ПОЛИТИЧАР: Регионот во шок(ФОТО)

Амбасадорот на БиХ во Русија и поранешен сојузен премиер, Мустафа Мујезиновиќ почина утрово во Сараево. Оваа информација...

Сара Фемина / 23 декември, 2019 21:10

Во интервју за МИА Арсовска истакна дека ОИЕ во соработка со Интернационалната ветеринарна студентска асоцијација (ИВСА) го реализира првиот проект за помлад амбасадор во академската 2018/2019 година.

Секоја чест: Ивана Арсовска од Кавадарци врвен амбасадор за заштита на животните во светот

Ивана Арсовска од Кавадарци е студентката на Факултетот за ветеринарна медицина – Скопје која неодамна доби признание за...

Катерина Крстиќ / 2 декември, 2019 16:41

Во интервјуто говори за проектите што се реализирани и оние што претстојат.

ИНТЕРВЈУ СО ТЕУТА АРИФИ: Во САД секогаш сум се чувствувала како дома!

– Градоначалничката на Тетово Теута Арифи, која е втор мандат на чело на оваа општина, вели дека ќе го заврши мандатот како...

Сара Фемина / 9 ноември, 2019 11:09