Поранешниот пратеник пред неколку дена правеше свадба за својата внука во Турција, поради забраната да се прават свадби и други семејни веселби во нашата земја.

Амди Бајрам ќе биде погребан утре во Бутел: Простувањето е вечерва во неговиот дом

Амди Бајрам почина денеска од срцеви проблеми на 64-годишна возраст. Во последните месеци имаше здравствени проблеми и му...

Рејхан Бајрами / 24 октомври, 2020 23:35

Амди Бајрам е роден во Скопје и има завршено средно трговско училиште, а извесно време бил генерален директор на текстилното претпријатие „Шутекс“. Бајрам во 1994 станал пратеник во Собранието на Република Македонија како член на Партија за целосна еманципација на Ромите (ПЦЕР), но до крајот на мандатот работел како независен пратеник.

Амди Бајрам: Ми ја ампутираа едната нога, сега закрепнувам!

Амди Бајрам  македонскиот политичар и претседател на политичката партија Сојуз на Ромите од Македонија (СРМ), денеска...

Катерина Крстиќ / 14 април, 2020 20:37

Тој јавно реши да ги отфрли сите шпекулации кои се на негова сметка.

Нема да коалицирам со ВМРО-ДПМНЕ, останувам на другата страна: АМДИ ЈА ПРЕКИНУВА ТРАДИЦИЈАТА „кој е на власт со тој колаиција“:

Најверојатно во Македонија превремените избори ќе се случат на 12-ти април,многу шпекулции кружат за идните коалиции на големите...

Весна Петровска / 29 октомври, 2019 13:57

СДСМ се залага за една изборна единица, но е тивка. ДУИ сака да останат шесте изборни единци, додека БЕСА инсистира на три изборни единици.

Изборниот модел тешко да се смени, секоја партија си има различен став

Во својата изборна програма СДСМ запиша дека се залага за изборен модел каде цела Македонија ќе биде една изборна единица,...

Данаил Михајловски / 20 септември, 2019 7:14

За аферата ,,Рекет” имам свое мислење, но нема што да го кажувам јавно, вели Ами Бајрам.

АМДИ БАЈРАМ: “Подобро ми е вака, малку повлечено кога си живеам, работам и мудро си молчам„

Претседателот на Сојузот на Ромите и пратеник Амди Бајрам во изјава за „Фокус“ вели дека а аферата ,,Рекет” имам свое мислење,...

Рејхан Бајрами / 27 август, 2019 15:05

Тој за Фокус вели дека сфатил како е подобро повеќе да молчи, отколку постојано да биде актуелен со некоја тема, па затоа започнал да живее повлечено.

Амди Бајрам открива зошто се повлече од јавноста: Решив да не пливам многу, за да не се удавам

Пратеникот  Амди Бајрам долго време не се појавуваво јавноста па во изјава за ,,Фокус” реши да открие зошто тој не се поавува...

Весна Петровска / 15:00

Огромниот пад на гласовите во Скопје, Битола, Прилеп, Штип, Велес и Кочани се сериозен проблем за СДСМ

Заев и СДСМ по победата се како насмевка со многу кариес и парадентоза, кои тешко се чистат со метла

Победата на Пендаровски за претседател на државата за него е личен успех, но за СДСМ е пирова победа. СДСМ доживеа огромен...

Данаил Михајловски / 6 мај, 2019 15:24