Најдолговечниот Американски претседател Џорџ Херберт Буш почина по неколку месеци боледување во Америка.

Почина Џорџ Буш,41-от Американски претседател

Портпаролот на семејството Буш, Џим Мекграт, изјави дека поранешниот претседател починал синоќа нешто по 22 часот по локално...

admin@magazin / 1 декември, 2018 10:53

Американските семејства изложени на тежок живот.Опстанок за преживување.

Америка тоне во сиромаштија-застрашувачки податоци доаѓаат од САД.

Во Америка живеат 42 милиони луѓе кое се сиромашни или се на работ на егзистенција. 9 милиони луѓе не добиваат никаков приход...

admin@magazin / 18 ноември, 2018 17:41

Потпретседателот на Соединетите Американски Држави, Мајкл Пенс испрати писмо до претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев во кое му изразува уверување за неговата континуирана поддршка во овој важен момент за земјата.

Законот за референдум, исполнет или неисполнет ценсуз, Пенс зборува за посветеност?

Потпретседателот на Соединетите Американски Држави, Мајкл Пенс испратил писмо до претседателот на Владата на Република...

Македонка Димкин / 13 октомври, 2018 14:56

Еден Народ е фрлен на колена, пишува Енвер Робели, кој вели дека Македонскиот Народ неможе сам да одлучува за својата иднина

Заев во САД во посета кај Пенс: Нашата земја, нашите граѓани?? (видео)

САД даваат силна поддршка на историскиот Договор од Преспа што ќе и го отвори патот на Македонија за членство во НАТО и ЕУ,...

Македонка Димкин / 21 септември, 2018 10:37

Ердоган реизбран за лидер на неговата партија АКП

Реџеп Ердоган кон Америка: вашите валкани игри одамна ги препознавме!

Сега кога Турција е во жесток конфликт со САД, нејзините стари сојузници, кризата со валутата во државата прерасна во политички...

Македонка Димкин / 19 август, 2018 18:20

Како победник на фестивалот, филмот автоматски е селектиран и влегува во трка на „World Film Fair” во Њу Јорк подоцна годинава

Македонски филм победник на филмски фестивал во Америка

Како победник на фестивалот, филмот автоматски е селектиран и влегува во трка на „World Film Fair” во Њу Јорк подоцна годинава. Македонскиот...

admin@magazin / 13 август, 2018 9:02

Родителите на првата дама ја поднесоа својата заклетва за натурализација. Не е познато врз основа на кои услови сте стекнале американско државјанство.

Родителите на Меланија Трамп се сега државјани на САД

Дедото и бабата на американскиот претседател Доналд Трамп кои се по потекло од Словенија, се сега граѓани на САД. Родителите...

Македонка Димкин / 12 август, 2018 14:34

На американскиот пазар, барелот се покачи за 0,8 отсто односно на 71,30 долари.

Шок: Цената на нафтата продолжува да расте

На лондонскиот пазар, цената на нафтата се зголеми за разлика од претходните шест недели, па достигна на највисоко ниво во...

Македонка Димкин / 14 јуни, 2018 10:44