Според германските медиуми, Трамп повторил дека има намера да повлече 10.000 американски војници од Германија.

ТРАМП ЖЕСТОКО ЈА НАПАДНА ГЕРМАНИЈА: За НАТО должите милијарди, мора да си платите!

Американскиот претседател Доналд Трамп остро го нападна својот сојузник во Европа, Германија, ја набеди  за наводни долгови...

Катерина Крстиќ / 16 јуни, 2020 12:01

Иако голем број американски држави дозволуваат лишување од пензија на осуденици за кривични дела поврзани со нивната работа, тоа не е случај во Минесота.

Повеќе од милион долари на сметка: Полицаецот кој го уби Флојд може да добие вредна пензија, дури и ако биде осуден

Поранешниот полицаец во Минеаполис Дерек Ковин, кој е обвинет за убиство на Афроамериканецот Џорџ Флојд за време на бруталното...

Рејхан Бајрами / 14 јуни, 2020 13:29

Убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд за време на апсењето предизвика антирасистички протести низ целиот свет. Погребот на Флојд ќе се одржи денес во Хјустон.

МИСЛАМ ДЕКА ТОЈ ЌЕ ГО ПРОМЕНИ СВЕТОТ: Бајден во посета на семејството на убиениот Флојд!

Кандидатот на демократите за претседателските избори во САД, Џо Бајден изјави дека судбината на убиениот Афроамериканец...

Катерина Крстиќ / 10 јуни, 2020 10:04

Одборот на NBER објави дека рецесијата започнала во февруари. Според широката дефиниција на ова биро, рецесијата е “пад на економската активност која трае неколку месеци”.

Американската економија официјално во рецесија!

Американската економија е во рецесија, објави Националното биро за економски истражувања (NBER), кое го означи крајот на најдолгата...

Владо Марин / 9 јуни, 2020 16:33

Исто така, условите вклучуваат откажување од екстрадиција доколку тој се случи да ја напушти сојузната држава Минесота и дека друга држава мора да го екстрадира поради кривична постапка.

Утврден износот на кауцијата: Полицаецот што го уби Флојд за првпат излезе пред суд(ВИДЕО)

Дерек Човин (44), првообвинетиот за убиството на Џорџ Флојд, вчера се појави на суд за првпат во Хјустон. Судијката Џенис Рединг...

Владо Марин / 4:56

Само неколку часа порано, Трамп во Белата куќа Розарија објави дека ќе ја пушти војската на улиците, непосредно пред да замине во црквата СветиЏон и се сликаше со Библијата во рацете.

ХИЛАРИ КЛИНТОН ЖЕСТОКО УДРИ ПО ТРАМП: Тоа е злоупотреба на претседателската моќ!

Поранешниот државен секретар и кандидат на претседателските избори во 2016 година, Хилари Клинтон, е налутена од најавата...

Катерина Крстиќ / 2 јуни, 2020 10:34

Тајната служба исто така соопшти дека не зборува за методите на нејзините безбедносни операции.

САД ГОРИ СО ДЕНОВИ: Трамп во бункер поради немирите- демонстрантите ја обиколиле Белата Куќа!

Агентите на тајната служба го придружувале американскиот претседател Доналд Трамп во бункер во петокот вечерта, во време...

Катерина Крстиќ / 1 јуни, 2020 9:53

Прелетот ќе се реализира околу 11:20 часот!

Американски и грчки воени авиони со прелет над Скопје ќе ни посакаат добредојде во НАТО!

Американски воени авиони денеска со прелет над Скопје ќе го поздрават членството на Република Македонија во НАТО, информираат...

Владо Марин / 29 мај, 2020 10:31