Сообраќајот на државните патишта се одвива отежнато и во зимски услови по влажни коловози, наместа со остатоци од кашест снег на коловозот. Поради ниските утрински температури, има и појава на голомразица.

ВНИМАНИЕ: Сообраќајот на државните патишта се одвива отежнато

АМСМ СЛУЖБА ЗА ПОМОШ И ИНФОРМАЦИИ известува! ЗАБРАНИ ЗА ТЕШКИ ТОВАРНИ ВОЗИЛА: Поради остатоци од снег на коловозот, забрани...

Перо Милчин / 15 февруари, 2021 7:02

На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и за излез од државата.

ВОЗЕТЕ ВНИМАТЕЛНО: Наместа можна појава на голомразица

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Поради ниските температури наместа е можна појава...

Мирко Бачиќ / 19 јануари, 2021 8:09

Намалена видливост поради магла има на планинските превои Ѓавато до 50 м и Плетвар 20 - 30 м.

ВНИМАНИЕ: Густа магла на Плетвар и Ѓавато, намалена видливоста од 20-50 метри

Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по наместа влажни коловози. Намалена видливост поради магла има...

Перо Милчин / 17 декември, 2020 7:29

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и за излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. Од 15.11.2020 година започнува законската обврска...

Стојче Бушин / 7 декември, 2020 7:25

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и за излез од државата.

АМСМ: Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Од 15.11.2020 година започнува законската обврска за задолжително...

Перо Милчин / 26 ноември, 2020 7:10

Полицискиот службеник ќе нареди на возач да го прекине натамошното движење на возилото, ако не постапи според сообраќајниот знак за задолжително носење и употреба на зимска опрема согласно ставот (1) на овој член.

ЗИМСКИ ГУМИ: Започна законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата

Моторните возила и мобилните машини кога учествуваат во сообраќај на пат, во периодот од 15 ноември до 15 март задолжително...

Перо Милчин / 19 ноември, 2020 8:00

Од 15.11.2020 година започнува законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на моменталната временска состојба.

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози!

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози, известува АМСМ! Од 15.11.2020 година започнува законската обврска...

Рејхан Бајрами / 7:55