Важни информации!

ВИРУСОЛОГ ТАЊА ЈОВАНОВИЌ: Во текот на летото ќе можеме да одиме на одмор, за време на процесот на вакцинација важно е да се носат маски

Вирологот и член на кризниот штаб во Србија Тања Јовановиќ, денес истакна дека очекува поповолна епидемиолошка состојба...

Сара Фемина / 1 февруари, 2021 15:40

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху беше вакциниран против вирусот корона во директен телевизиски пренос, станувајќи првиот израелски и еден од првите светски лидери кои примиле вакцина против Ковид-19.

ОВИЕ СВЕТСКИ ЛИДЕРИ ЈА ПРИМИЈА ВАКЦИНАТА ПРОТИВ КОРОНА: Ана Брнабиќ беше меѓу првите!

Веднаш откако фармацевтските компании започнаа со првите испораки на вакцини против Ковид-19 во земјите низ целиот свет,...

Перо Милчин / 27 декември, 2020 16:04

„Нов вид корона се појави во Данска, Холандија и имаше еден случај во Австралија, но таму не се прошири понатаму“, рече Ван Керхове.

Нов сој на корона вирус пронајден уште во 3 земји: СЗО открива детали!

Нов вид коронавирус, кој се појави на југоистокот на Англија, е пронајден во Данска, Холандија и Австралија, објави денеска...

Рејхан Бајрами / 20 декември, 2020 19:57

Локалните медиуми велат дека пациентите направиле тестови за коронавирус, кои сите биле негативни.

Се појави непозната болест во Индија: Повеќе од 140 лица завршија во болница поради гадење и несвестица

Официјални лица во Индија ја испитуваат причината за неидентификувана болест што предизвика повеќе од 140 лица да бидат хоспитализирани...

Рејхан Бајрами / 7 декември, 2020 19:53

Меѓународната полициска организација објави дека издале глобално предупредување во 194 земји-членки на оваа организација, со препорака да се подготват за таквата можност и оперативно, на терен и на виртуелната мрежа.

Драматично предупредување на Интерпол: Криминалците нема да заработат од ПРОДАЖБАТА НА ЛАЖНИ ВАКЦИНИ ПРОТИВ КОРОНА

Интерпол предупреди дека меѓународната мрежа на организиран криминал би можела да се обиде да стави на продажба лажни, фалсификувани...

Рејхан Бајрами / 3 декември, 2020 12:19

Денес, една година по избувнувањето на пандемијата на вирусот корона, животот на милиони луѓе зависи од вакцинацијата против неа.

Дилеми за вакцинација – задолжителни или доброволни

Прашањето за вакцинација е едно од најконтроверзните во медицината со години. Во некои кругови, инокулацијата во најдобар...

Перо Милчин / 10:00

Според правилото објавено во Федералниот регистар во петокот, американската влада сега може да користи „какви било други средства пропишани со законот на државата во која е изречена казната“ за извршување на егзекуции.

Вдишување на отровен гас, бесење, електричен стол: Америка ги менува правилата за извршување на смртни казни

Министерството за правда на САД ги смени протоколите за извршување на смртни казни, дозволувајќи им на федералните осудени...

Мирко Бачиќ / 29 ноември, 2020 20:10

Што се однесува до еврозоната, владините активности доведоа до зголемување на јавниот долг од 1,5 милијарди долари во истиот период, за да достигнат 53 трилиони долари.

Баталете ја короната, светот ќе го потопи друг ЦУНАМИ: Драматично предупредување од финансиски експерти(ВИДЕО)

Глобалниот долг се очекува да порасне до рекордни 277 трилиони долари до крајот на годината, додека владите и компаниите продолжуваат...

Мирко Бачиќ / 21 ноември, 2020 17:48