Од понеделник, лицата над 60 години кои не примиле трета доза, а поминале седум месеци од вакцинацијата, според Иконому, „нема да ги имаат привилегиите што ги имаат вакцинираните” и за нив ќе важат „истите рестрикции како и за невакцинираните”.

Промените во Грција околу сертификатите за вакцинација и прележан Ковид-19 се однесуваат и на туристите

Забрана за влез во затворени простори за лицата над 60 години кои не примиле трета доза, а поминале седум месеци од вакцинацијата,...

Рејхан Бајрами / 10 декември, 2021 6:21

Ги повикуваме сите земји да го зголемат надзорот, тестирањето и секвенционирањето. Секое самодокажување сега чини животи, рече тој на прес-конференција во Женева.

СЗО бара да се забрза вакцинацијата поради Омикрон

Државите треба да ги преиспитаат своите одговори на Ковид-19 и да ги забрзаат програмите за вакцинација за да се справат со...

Перо Милчин / 9 декември, 2021 7:15

Млад пар е и преживеаните во трагедијата во Бугарија.

(ВИДЕО) Алсат влезе во болница кај преживеаните – раскажуваат што доживеале и како се спасиле

Екипа на Алсат ТВ влезе во болницата каде што се преживеаните од денешната несреќа! Млад пар е и преживеаните во трагедијата...

Перо Милчин / 23 ноември, 2021 20:34

Солиден резултат имаше Левица која собра над 50.000 гласови а коалицијата на ЛДП и ДОМ дебитираше на избори со близу 25.000 гласови.

Анализа: Колкава е разликата помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ на првиот круг од локалните избори?

Нешто помалку од 50.000 гласа е разликата меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ во збирот на гласовите добиени за советничките листи во општините...

Перо Милчин / 19 октомври, 2021 17:59

За вакцините на „Модерна“ овој процент е 3,49 и 5,55 проценти за „Џонсон и Џонсон“.

„АстраЗенека“ предизвикала најмногу несакани ефекти во Австрија

Во Австрија најчести несакани ефекти предизвикала вакцината против Ковид-19 на „Астра зенека“, а најмалку нус појави биле...

Сара Фемина / 1 октомври, 2021 6:19

Важни информации!

ВИРУСОЛОГ ТАЊА ЈОВАНОВИЌ: Во текот на летото ќе можеме да одиме на одмор, за време на процесот на вакцинација важно е да се носат маски

Вирологот и член на кризниот штаб во Србија Тања Јовановиќ, денес истакна дека очекува поповолна епидемиолошка состојба...

Сара Фемина / 1 февруари, 2021 15:40

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху беше вакциниран против вирусот корона во директен телевизиски пренос, станувајќи првиот израелски и еден од првите светски лидери кои примиле вакцина против Ковид-19.

ОВИЕ СВЕТСКИ ЛИДЕРИ ЈА ПРИМИЈА ВАКЦИНАТА ПРОТИВ КОРОНА: Ана Брнабиќ беше меѓу првите!

Веднаш откако фармацевтските компании започнаа со првите испораки на вакцини против Ковид-19 во земјите низ целиот свет,...

Перо Милчин / 27 декември, 2020 16:04

„Нов вид корона се појави во Данска, Холандија и имаше еден случај во Австралија, но таму не се прошири понатаму“, рече Ван Керхове.

Нов сој на корона вирус пронајден уште во 3 земји: СЗО открива детали!

Нов вид коронавирус, кој се појави на југоистокот на Англија, е пронајден во Данска, Холандија и Австралија, објави денеска...

Рејхан Бајрами / 20 декември, 2020 19:57