„Нов вид корона се појави во Данска, Холандија и имаше еден случај во Австралија, но таму не се прошири понатаму“, рече Ван Керхове.

Нов сој на корона вирус пронајден уште во 3 земји: СЗО открива детали!

Нов вид коронавирус, кој се појави на југоистокот на Англија, е пронајден во Данска, Холандија и Австралија, објави денеска...

Рејхан Бајрами / 20 декември, 2020 19:57

Локалните медиуми велат дека пациентите направиле тестови за коронавирус, кои сите биле негативни.

Се појави непозната болест во Индија: Повеќе од 140 лица завршија во болница поради гадење и несвестица

Официјални лица во Индија ја испитуваат причината за неидентификувана болест што предизвика повеќе од 140 лица да бидат хоспитализирани...

Рејхан Бајрами / 7 декември, 2020 19:53

Меѓународната полициска организација објави дека издале глобално предупредување во 194 земји-членки на оваа организација, со препорака да се подготват за таквата можност и оперативно, на терен и на виртуелната мрежа.

Драматично предупредување на Интерпол: Криминалците нема да заработат од ПРОДАЖБАТА НА ЛАЖНИ ВАКЦИНИ ПРОТИВ КОРОНА

Интерпол предупреди дека меѓународната мрежа на организиран криминал би можела да се обиде да стави на продажба лажни, фалсификувани...

Рејхан Бајрами / 3 декември, 2020 12:19

Денес, една година по избувнувањето на пандемијата на вирусот корона, животот на милиони луѓе зависи од вакцинацијата против неа.

Дилеми за вакцинација – задолжителни или доброволни

Прашањето за вакцинација е едно од најконтроверзните во медицината со години. Во некои кругови, инокулацијата во најдобар...

Перо Милчин / 10:00

Според правилото објавено во Федералниот регистар во петокот, американската влада сега може да користи „какви било други средства пропишани со законот на државата во која е изречена казната“ за извршување на егзекуции.

Вдишување на отровен гас, бесење, електричен стол: Америка ги менува правилата за извршување на смртни казни

Министерството за правда на САД ги смени протоколите за извршување на смртни казни, дозволувајќи им на федералните осудени...

Мирко Бачиќ / 29 ноември, 2020 20:10

Што се однесува до еврозоната, владините активности доведоа до зголемување на јавниот долг од 1,5 милијарди долари во истиот период, за да достигнат 53 трилиони долари.

Баталете ја короната, светот ќе го потопи друг ЦУНАМИ: Драматично предупредување од финансиски експерти(ВИДЕО)

Глобалниот долг се очекува да порасне до рекордни 277 трилиони долари до крајот на годината, додека владите и компаниите продолжуваат...

Мирко Бачиќ / 21 ноември, 2020 17:48

Во групата спаѓаат и Шпанија со 11,8 проценти и Хрватска и Белгија, каде учеството на јавниот долг во БДП на крајот на јуни беше за 11 процентни поени поголемо отколку на крајот на март.

Јавниот долг во Европската унија и во еврозоната нагло се зголеми

Јавниот долг во Европската унија и во еврозоната нагло се зголеми во вториот квартал поради зголемените потреби за финансирање...

Перо Милчин / 25 октомври, 2020 18:01

Според прислушуваните разговори, се работи за блиски луѓе на првиот ешалон во ВМРО-ДПМНЕ, роднини, кумови и братучеди, зад чии имиња се кријат различни фирми со различни дејности.

„Фокус“ открива нови фирми зад кои стои првиот венчален кум на Груевски, фирми за медицинска опрема, за фармацевтски производи, за садници и цвеќиња

Преку „бомбите“ што лани во февруари ги објави лидерот на опозицискиот СДСМ, Зоран Заев, во кои можеа да се слушнат аудиоразговори...

Владо Марин / 20 октомври, 2020 6:18