Таа посочи дека да се стори премалку и предоцна, исто така, ги чини и должниците, но и доверителите, и предупреди дека во 2021 година глобалниот долг ќе достигне 100 проценти од БДП.

Неопходни се одлучни чекори за решавање на долговите, вели директорката на ММФ

Потребно е да се преземат решителни чекори за решавање на проблемот со големите долгови на некои земји изјави шефицата на...

Владо Марин / 19 октомври, 2020 8:18

Ковид-19 е заразна болест што е потврдена кај повеќе од 30 милиони луѓе ширум светот.

Откриен првиот симптом на КОРОНА, се јавува пред сите други: Обрнете големо внимание, ова може да биде сигнал!

Според британското здружение на дерматолози, кое ги анализирало пријавените симптоми преку апликацијата Студија за симптоми...

Мирко Бачиќ / 11 октомври, 2020 14:12

Бројот на смртни случаи како резултат на ковид-19 се зголеми за 5.514 на скоро 1,05 милиони, пренесува агенцијата ТАС.

Бројот на заразени во светот надмина 36 милиони: Најтешко погодена Северна и Јужна Америка, во Бразил за 24 часа 26.087 пациенти

Вкупниот број на заболени од корона со вирус во светот надмина 36 милиони, откако беа потврдени 338.779 нови случаи во текот на...

Рејхан Бајрами / 9 октомври, 2020 12:02

„Прашање имав и од обвинителот. Не сум направил ништо спротивно на процедурите.“ - рече Џафери!

Џафери за тв 24: Власта не го злоупотребува Собранието

Собранискиот спикер Талат Џафери во 24 анализа рече дека по предлог на одбраната бил повикан да сведочи и соодветно одговорил...

Владо Марин / 8 октомври, 2020 19:53

На изборите одржани во неделата, неговата партија ДПС загуби контрола врз паралментот за првпат по 1991 година, и покрај тоа што Ѓукановиќ останува претседател (има мандат до 2023 година).

Поразот на контроверзниот лидер што доминираше на политичката сцена во Црна Гора во изминатите 30 години

„Кралот на Црна Гора“ е насловот на написот на британски „Економист“ посветен на Мило Ѓукановиќ пред нешто повеќе од една...

Владо Марин / 5 септември, 2020 7:58

Директорот на институтот „Крис Мари“ изјави за Си-Ен-Ен дека околу 70.000 животи би можеле да бидат спасени во САД ако Американците носат повеќе заштитни маски.

ЦРНА ПРОГНОЗА ЗА АМЕРИКА: Ако не се преземат доадтни мерки, уште 134.000 луѓе би можеле да умрат од вирусот до декември

До декември, други 134.000 луѓе би можеле да умрат од ефектите на ковид-19 во Соединетите држави доколку не се воведат дополнителни...

Рејхан Бајрами / 23 август, 2020 18:32

Научниците од универзитетите во Лидс, Единбург и Лондон ја опишаа количината на загуба на мраз со зборот „зашеметување“, пишува „Гардијан“.

Планетата земја загуби 28 ТРИЛИОНИ тони мраз од 1994 г: Научниците се запрепастија- еве што нè чека ако продолжи ова

Вкупно 28 трилиони тони мраз исчезнале од површината на планетата Земја од 1994 година, а овие податоци ги добиле британски...

admin@magazin / 14:07

Тоа светот го прими со скепса затоа што таа вакцина не ги поминала неопходните клинички испитувања пред да биде издадена лиценцата која се бара за да се докаже делувањето на вакцината.

Русија ќе ја тестира вакцината против корона вирусот на 40.000 луѓе

Русија објави дека на почетокот на идната недела ќе почне со клинички тестирања на повеќе од 40.000 луѓе на вакцината против...

Владо Марин / 22 август, 2020 18:30