Дали ова е најава за победа на претседателските избори или само маркетиншки трик на ВМРО-ДПМНЕ ?

14.000 потписи за неколку часа-реална поддршка за кандидатите или герила маркетинг на партиите ?

Професорката, Гордана Силјановска, за неколку часа ги собра потписите со кои ќе се кандидира за претседател како надпартиски...

Узунов Бобан / 23 февруари, 2019 18:16

Ципрас следната година според аналитичарите предвреме ќе треба да го напушти кабинетот, на парламентарни избори во март или мај, по кои нема да добие нов премиерски мандат

Грција на предвремени избори па ратификација на Преспанскиот

Политичките аналитичари јасни на ставот дека грчкиот народ сака предвремени избори, по кои можеби ќе ја разгледа опцијата...

Мирко Бачиќ / 10 декември, 2018 6:23

Бибер со анализа дека Преспанскиот и да помине во Македонија и Грција може да наиде на блокада од Русија, заборавајќи дека право на вето имаат сите членки на ОН, ЕУ и НАТО

Преспанскиот и ратификуван може да наиде на вето од трета земја

Веќе трет пат, како и пред референдумот кој пропадна и отворањето на уставот, за Македонското прашање и Преспанскиот договор...

Мартин Попоски / 9 декември, 2018 10:58

Анализата за загадениот воздух и непреземањето конкретни мерки од надлежните, во целост ја изработи граѓанската иницијатива за чист воздух О2, а Магазин ја пренесува во целост

O2 Иницијатива: Негрижа е да не работат 20 мерни инструменти

Вкупно 20 инструменти не работат, со што ако еден чини 15.000 евра, тогаш само за да се заменат ќе чини 300.000 евра. За да се постават...

Мартин Попоски / 5 декември, 2018 13:47

Поранешниот висок партиски функционер во СДСМ и поранешен пратеник, Гордан Георгиев со интерпартиска анализа за коалициските односи Заев со ДУИ и Али Ахмети

Георгиев: Заев и Албанците, љуби ме дури можеш

Поранешниот пратеник и висок функционер на СДСМ, Гордан Георгиев со брилијантна анализа – колумна за активностите кои...

Мирко Бачиќ / 28 ноември, 2018 14:59

Швајцарскиот весник НЦЦ со анализа како Преспанскиот договор, нелегитимен по референдумот, во обидот да се реализира, предизвикува политички кризи во двете земји

НЦЦ: Политички “жртви” на името Македонија и во Скопје и Атина

Швајцарскиот “Ноје цирхер цајтунг” ги анализира последиците од спроведувањето на Преспанскиот договор во Македонија...

Мирко Бачиќ / 26 октомври, 2018 14:03

По вештачењето на возилот со ке се возеле убијците кај Смилковско езеро, по спроведените ДНК анализи добиени се четири ДНК профили кои се внесени во база за пребарување

Откриена ДНК од четири лица во возилото кај Смилковското Езеро

Со исказ на вешто лице вработено како биолог во лабораторија при МВР во Кривичниот суд во Скопје продолжува судењето за петкратното...

Мирко Бачиќ / 11:57