Според него и на овие избори не видовме ништо конкретно, и вели дека најдобро е сега да се направи широка коалиција, без ДУИ. 

Биљали: Премиер Албанец е најголема измама што им се случила на Албанците!

Политичкиот аналитичар Мерсел Биљали, во колумна за Денес Магазин ги анализира предвремените парламентарни избори кои се...

Катерина Крстиќ / 21 јули, 2020 11:13

Факт е дека изборниот резултат што го постигна ДУИ, му дава за право да ја зголеми својата фактура, но не верувам дека до крај ќ еинсистира на позицијата за избор на премиер Албанец, поради тоа што СДСМ реално и попбеди на изборите“, вели Муслиу.

МУСЛИУ ЗА ФАКТОР: Изборите нема да се повторат, ДУИ нема да оди до крај со идејата за премиер Албанец!

Во изјава за Фактор.мк политичкиот аналитичар Алберт Муслиу вели дека по вчерашните избори, очекувањата се дека Влада секако...

Катерина Крстиќ / 16 јули, 2020 17:27

Таа формација може да изгледа како флуидна и предизборна, но како и да е комоцијата со која ДУИ владееше сега ќе ја нема, изјави во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ политичкиот аналитичар Ѓунер Исмаил и додаде дека несомнено е дека Заев ќе ја составува владата, без условот на ДУИ -Албанец премиер.

Ѓунер Исмаил: Заев ќе формира Влада, без условот за Албанец премиер (ВИДЕО)

Јасно е дека СДСМ продолжува понатака со свесно платена скапа цена за тоа што мораше да го прави минатите години за санација...

Катерина Крстиќ / 10:42

Хашеми бил убиен недалеку од неговата куќа, пренесува Ројтерс, и се наведува дека напишал бројни текстови за Исламската држава и за полицијаташто работела во Ирак со поддршка на Иран.

УБИЕН ПОЗНАТ ПОЛИТИЧКИ АНАЛИТИЧАР: Го чекале пред неговиот дом, не му простиле се што напишал за нив!

Вооружени лица го убиле денеска во Багдад Хишам ал-Хашеми, истакнат поранешен советник и политички аналитичар на Ирак, соопштија...

Катерина Крстиќ / 7 јули, 2020 16:47

Петар Арсовски за порталот Фактор прави анализа и навраќање на кадровските решенија од страна на СДСМ, и за тоа кои се главни предизвици со кои мора да се соочи премиерот Заев.

Арсовски: И да се сменат сите функционери залудно е, ако не се смени начинот на владеење

Политичкиот аналитичар Петар Арсовски за порталот Фактор прави анализа и навраќање на кадровските решенија од страна...

Катерина Крстиќ / 26 јуни, 2019 11:11

Политичкиот аналитичар и поранешен амбасадор на Македонија во ОБСЕ, Зеколи на социјалните мрежи го посочи разоткривањето на тајниот план за Преспанскиот договор

Заев и Ципрас имаат таен план за Преспанскиот договор

Аналитичарот Арсим Зеколи ги коментираше последните случувања околу Преспанскиот Договор за промена на името и гаранциите...

Мартин Попоски / 6 ноември, 2018 13:14

Иако го глорифицираат Преспанскиот договор, политичарите кои ги претставуваат македонските граѓани со Албанско етничко потекло, бараат да не се само проценти во Уставот

Албанскиот етникум се плаши од 20-те проценти во Уставот

Ибрахим Мехмети, аналитичар, во дебата на „360 Степени“, зборуваше за уставните измени откако Владата ги утврди нацрт-амандманите...

Мартин Попоски / 4 ноември, 2018 7:24

Аналитичарот Зеколи ги проектираше трите фази низ кои СДСМ од Бихаќка со стари и познати УДБА-шки методи ќе се обидат да го сменат од претседател, Христијан Мицкоски

СДСМ со стари удбашки методи од Бихаќка сака да го руши Мицкоски

Политичкиот аналитичар и поранешен амбасадор на Македонија во ОБСЕ, Арсим Зеколи со жежок коментар за очајните обиди на...

Мирко Бачиќ / 31 октомври, 2018 7:26