„Пандемијата може да се победи само на глобално ниво“, заклучи Меркел.

МЕРКЕЛ ЗА КОРОНАВИРУСОТ: Не сме во финална фаза туку на самиот почеток!

Германија се уште е на почетокот на пандемијата на вирусот Ковид-19 и ќе мора да живее со него некое време, изјави денеска германската...

Катерина Крстиќ / 23 април, 2020 11:01

Меркел на прес-конференцијата го најави утрешниот состанокот на Евро-групата на кој ќе се разговара за предлогот на Советот на ЕУ и рече дека Германија ќе биде добро толку колку што ќе биде Европа.

МЕРКЕЛ ЗА КОРОНАВИРУСОТ: Ова е најголемиот предизвик за ЕУ од своето основање!

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека ЕУ се соочува со најголемиот предизвик уште од своето основање. –...

Катерина Крстиќ / 6 април, 2020 19:12

Меркел го изјави ова на германско-грчкиoт бизнис-форум во Берлин, бидејќи акциите во Европа и на други места паднале како резултат на зголемениот прекин предизвикан од епидемијата на коронавирус, пренесува АП.

АНГЕЛА МЕРКЕЛ ЈА ОТКРИ НАЈЕФИКАСНАТА МЕРКА ПРОТИВ КОРОНАВИРУСОТ: Ова никој не го очекуваше!

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека не смета оти мерките за забавување на ширењето на коронавирусите...

Катерина Крстиќ / 9 март, 2020 18:32

Таа нагласи дека и двете земји на патот кон ЕУ се движат во различен правец  зависност од успесите.

Меркел: Албанија и Македонија припаѓаат во иста група

На прес-конференцијата со хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ германската канцеларка Ангела Меркел рече дека Македонија...

Катерина Крстиќ / 17 јануари, 2020 12:13

Во писмото Меркел посочува дека тешко ја примила веста за земјотресот во Албанија, изрази сочувство и вели дека жали за настраданите. 

Меркел до Рама: Имате поддршка од Германија и ЕУ во овие тешки моменти

По трагичниот земјотрес кој ја погоди Албанија каде загинаа 51 лице, германската канцеларка Ангела Меркел испрати писмо до...

Катерина Крстиќ / 2 декември, 2019 9:28

Јавноста веќе е запознаена дека Меркел имаше здравствени проблеми, и неколку пати неконтролирано се тресеше по што на сите важни настани мораше да седи, па во средата навечер, во Берлин, таа имала многу проблеми додека да се качи на бината.

(Видео) Меркел падна додека се качуваше на бина, се пошегува на своја сметка

Незгодна ситуација за Германската канцеларка Ангела Меркел откако падна од сцената ога се качуваше. Таа додека излегувала...

Катерина Крстиќ / 29 ноември, 2019 10:45

Парискиот весник „Ле Монд“ под наслов „Франција и Холандија им ја затворија вратата на Македонија и Албанија“ наведува дека македонските и албанските дипломати во прв план го ставаат ризикот од дестабилизацијата на Европа доколку биде одложен стартот на преговорите.

Датумот за преговори и бариерата од Макрон топ тема во Франција

Медиумите во Франција му посветуваат големо внимание на противењето на Париз за почеток на преговорите за членство во ЕУ...

Катерина Крстиќ / 17 октомври, 2019 15:23

Денеска германската канцеларка, Ангела Меркел, во владината изјава дадена во Бундестагот пред почетокот на денешниот лидерски самит на ЕУ во Брисел потенцираше дека речиси и нема шанси за добивање согласност за преговори на двете држави .

Меркел: Мали се шансите за постигнување согласност со Франција

Мали се шансите Македонија да добие датум за преговори односно да се постигне согласност на ЕУ-самитот за давање датум...

Катерина Крстиќ / 11:07