Собранието се конституираше. Освен што почна да тече рокот за формирање на новата влада, течат и роковите во кои новоизбраните народните избраници, но и оние на кои им престана мандатот, треба да ги пополнат анкетните листови и листовите за судир на интереси.

Билјана Ивановска за Слободен Печат: Ќе бараме закон за потекло на имот!

Во Законот за Собранието во согласност со членот 15 пратениците се должни најдоцна во рок од 30 дена од верификацијата на мандатот...

Катерина Крстиќ / 7 август, 2020 12:04

Ако оваа сума се подели на 26 месеци се добива сумата од 1923 евра месечно а ако таа се подели на 22 работни денови колку што просечно има секој месец доаѓаме до сумата од 87 евра дневно или околу 5300 денари.

ОБВИНИТЕЛИТЕ ВО СЈО ЗДРАВО СЕ ХРАНЕЛЕ: Дневно се „кркало“ по 9 кг лешници, бадеми и фстаци или 36 кг кикирики

По големите бонуси кои ги земале обвинителите на СЈО и другите вработени, исто така откриено е дека и луксузно ги трошеле...

Весна Петровска / 26 ноември, 2019 18:29

Антикорупциска ја донела одлуката без да му овозможи на Иванов да изложи своја одбрана

ЧЕСНОСТА ПОБЕДУВА: Ѓорге Иванов ја доби Антикорупциска на Управен суд!

Поранешниот претседател, Ѓорге Иванов, ја доби тужбата пред Управен суд против Комисијата за спречување на корупција, која...

Перо Милчин / 22 септември, 2019 17:28

Според тоа што ни беше укажано од СОЗР тие процедурата ја спроведуваат на идентичен начин и правила кои според нивните кажувања важеле за сите поранешни претседатели.

Иванов остро и одговори на Антикорупциска: “МАНИПУЛИРАТЕ закупот е 1.950, а не 4.500 евра”

Бившиот претседател на Република Македонија, Ѓорге Иванов реагираше на социјалните мрежи откако антикорупциската комисија...

Сара Фемина / 17 септември, 2019 17:09

Да се укинат привилегиите и апанажата за фунцкионерите !

Претседателката на Антикорупциска Ивановска: Да се укинат привилегиите и апанажата за фунцкионерите !

Државната комисија за спречување на корупција посочува дека со неодамнешните измени во Законот за укажувачи во изминативе...

Узунов Бобан / 15 август, 2019 7:23

Инаку се уште се чека да започне седницата за избор на нови членови на Владата која требаше да почне во 11 часот, но сѐ уште не е почната токму поради оваа причина,пренесува порталот.

Заев ќе го повлече предлогот за да биде министер за финансии

Откако Антикорупциска пресече, дека Заев не може да биде на две функции односно да биде премиер и министер за финансии истовремено,...

Катерина Крстиќ / 26 јуни, 2019 13:13

Антикорупциска комисија отвора фронт во сите државни институции

Антикорупциска ќе чешла како се трошеле државните пари

Државната комисија за спречување на корупцијата ќе испитува како се трошат буџетските пари во државните и во јавните институции...

Узунов Бобан / 22 мај, 2019 13:44

Во пријавата за Пановска била наведено дека таа унапредува свои блиски луѓе на раководни позиции и дека ја имала поддршката од министерот Венко Филипче и од министерката Радмила Шеќеринска.

Антикорупциска со нови предмети: НА МЕТА се Рамиз Мерко, директорката на Хематологија и Јово Вангеловски !

Државната комисија за спречување на корупција отвори постапки за злоупотреба на службената положба кај в.д. директорката...

Сара Фемина / 9 мај, 2019 12:39