Судот вчера одлуки случајот што се однесува на нелегалното прислушување да се врати на повторно судење. Ова е втора пресуда за половина месец со која е осуден Мијалков, а е укината од Апелација. Претходно тој беше ослободен за случајот „Трезор“.Апелација ја укина првостепената пресуда за „Таргет-Тврдина“

Заев и Димитров со осуда за поништувањето на пресудата за Мијалков

Поранешниот премиер Зоран Заев и поранешниот министер за надворешни работи Никола Димитров, реагираа по одлуката на Апелација...

Перо Милчин / 17 декември, 2022 14:11

Исмет Гури и Ејуп Алими на 31 март 2020 година беа осудени на по три и пол години затвор за „Титаник 3“, заради уништување на изборен материјал на локалните избори во општина Чаир, во 2013 година.

Апелација ја укина пресудата за екс пратеникот од ДУИ, Ејуп Алими

Апелацискиот суд ја укина пресудата за случајот „Титаник 3“ предметот во кој беше осуден поранешниот пратеник на ДУИ, Ејуп...

Владо Марин / 28 јули, 2021 22:56

Бојан Јовановски во октормври беше однесен на лекарски преглед во Градската општа болница од каде директорот на ГОБ 8-ми септември Христија Костов изјави дека Бојан Јовановски нема сериозни нарушувања на здравјето.

ЖИВОТ ПЕКОЛ: Апелација денеска ќе одлучува за судбината на Боки 13, ОД БОЛНИЦА ПОВТОРНО ВО ШУТКА

15 јули навидум обичен ден, но за Бојан Јовановски тој ден животот му се претвори во пекол беше уапсен на граничниот премин...

Весна Петровска / 2 декември, 2019 13:15

Во моментот Боки 13 е во добра општа состојба и здравствена кондиција.

МУ СЕ НАСМЕВНА СРЕЌАТА: БОКИ 13 ОД ПОНЕДЕЛНИК ВО ДОМАШЕН ПРИТВОР?

Во понеделник, апелација ќе решава за тоа дали Бојан Јовановски, првообвинет во случајот Рекет, ќе остане во притвор во затворот...

admin@magazin / 30 ноември, 2019 9:33

Мерката притвор е заменета со куќен притвор, и се забранува комуникација со лица опфатени во кривичното дело, а и се забранува и употреба на телефони и останати средства за комуникација.

АПЕЛАЦИЈА: Јанева е самохрана мајка на две деца, потребна и е хигиена и медицинска терапија во домашни услови

Апелациониот суд Скопје денеска го објави решението за пуштање во домашен притвор на екс специјална обвинителка Катица...

Перо Милчин / 21 ноември, 2019 23:21

Судиите ја земале предвид информацијата на оОбвинителството дека истрагата е завршена, со што е отстранета опасноста Катица Јанева да влијае врз сведоци. Но, и покрај ова, Апелација одлучи Јанева да го издржува и второто продолжение на притворот од 30 дена.

Пристигна во Апелација мислењето на вишото обвинителство по жалбата на Јанева

Апелацискиот суд ја отфрли жалбата на Катица Јанева и одлучи поранешната претседателка на СЈО да остане во притвор. Главната...

Весна Петровска / 8 октомври, 2019 10:44

Жалбата пред повисокиот суд следуваше откако претходно Кривичен ја одби гаранцијата од движен и недвижен имот кој Јанева го понуди како гаранција за да ѝ биде одредено поблага мерка.

ЗА ЈАНЕВА НЕМА МРДАЊЕ ОД ШУТКА: Апелација потврди – Катица останува во притвор!

Апелацискиот суд денеска и официјално донесе одлука дека Катица Јанева останува во Шутка. Судот добил информација од обвинителството...

Рејхан Бајрами / 1 октомври, 2019 13:27

Иако еднаш беше укината пресудата Апелациониот суд, по втората одлука донесе решение со која ја потврди високата затворска казна за разочараниот дедо на малата Тамара. 

Седум години и шест месеци затвор за дедото на Тамара кој пукаше кон Никола Тодоров

Седум години и 6 месеци затвор денеска пресуди Судскиот совет во Кривичен, за Љупчо Стојановски, дедото на малата Тамара...

Катерина Крстиќ / 5 август, 2019 13:16