Медицински персонал од Воено-медицинскиот центар, составен од дванаесет лекари и дваесет медицински сестри, од денеска се вклучува во работата на интерните клиники во Скопје каде што има неколку ковид-оддели, соопшти Министерството за здравство.

Медицински персонал на Армијата се приклучува во борбата против ковид-19

Медицински персонал на Армијата се приклучува во борбата против ковид-19! Медицински персонал од Воено-медицинскиот центар,...

Перо Милчин / 30 ноември, 2020 12:08

Сметам дека ваквата помош и поддршка е повеќе од потребна за здравствените власти и полицијата, коишто веќе деветти месец деноноќно се борат се пандемијата на #КОВИД19 и се крајно исцрпени, тврди претседателот!

Армијата ќе и помага на полицијата во обезбедување на стратешки објекти и болници

Кризната состојба на целата територија Македонија во траење од 30 дена, којашто на предлог на #Совет ЗаБезбедност вчера ја...

Рејхан Бајрами / 21 ноември, 2020 14:15

Според првичните информации станува збор за автобус во кој се превезувале припадници на Армијата, кои со автобусот од своите градови патувале на работните места во Скопје.

НАЈНОВА ВЕСТ: Седумнаесет припадници на Армијата повредени во сообраќајна несреќа на патот Штип-Радовиш

Сообраќајна несреќа се случи утринава на патот Штип-Радовиш, кај местото викано „Осми километар“, во која учествувале автобус...

Владо Марин / 29 септември, 2020 9:53

Армиски хеликоптер Ми-17 на овој ден пред 12 години се урна во селото Блаце кај Катланово, на само 50-ина метри од последните куќи во селото.

ВО СЕЌЕВАЊЕ: Дванаесетгодишнина од хеликоптерската несреќа кај Блаце

На денешен ден пред единаесет години, загинаа припадници од составот на воздухопловниот Винг, кога армиски хеликоптер Ми-17...

Сара Фемина / 12 јануари, 2020 9:57

Политичките лидери на земјава на неформалната лидерска средба пред една недела цврсто се изјаснија дека, и покрај сè, нема да ја напуштат евроатлантската ориентација.

ПОПОВСКИ: Има ли прегратка за Македонија?Западот го сакаме, но тој засега сè уште не нè запишува!

Се сеќава ли некој кога Русите и Србите последен пат пред октомври 2019 година одржале заеднички воени вежби? Веројатно во...

Сара Фемина / 30 октомври, 2019 21:01

Меѓу загинатите се двајца пилоти, тројца членови на екипаж и 10 цивили. Дванаесет луѓе се повредени.

ГОЛЕМА ТРАГЕДИЈА: Се сруши авион во Пакистан, загинаа 17 лица!

17 лица загинаа денеска откако се урна авион на пакистанската армија во станбен реон во градот Равалпинди, јавува Ројтерес. Според...

Рејхан Бајрами / 30 јули, 2019 9:41

Во хеликоптерот се наоѓале двајца членови на екипажот, кои спрема докторските прегледи немаат тешки повреди и се наоѓаат вон животна опасност.

СЕ СРУШИ ВОЕН ХЕЛИКОПТЕР ОД АРМИЈАТА НА РЕПУБЛИКА СРБИЈА!

Хеликоптер „Газела„ кој е во сопственост на Армијата на Република Србија, се сруши денеска попладне во регионот на аеродромот...

Перо Милчин / 19 јули, 2019 0:23

Во денешниот модерен свет, рече, ние мораме со дијалог и со компромис да ги решаваме сите проблеми

Пендаровски: Проблемите и тензиите во Косово нема да ја загрозат безбедноста на Македонија!

Претседателот Стево Пендаровски рече денеска дека надлежните институции, деновиве и во изминатите недели будно ја следеле...

Рејхан Бајрами / 31 мај, 2019 15:15