На промоцијата на алпинистичката опрема присуствуваше и началникот на Генералштабот Васко Ѓурчиновски кој заедно со министерката ја проследи демонстрацијата на користење на опремата.

Шекеринска: По 25 години армиските специјалци добија нова комплетна алпинистичка опрема

“По цели 25 години армиските специјалци добија нова комплетна алпинистичка опрема. Четврт век никој не инвестирал во оваа...

Рејхан Бајрами / 8 мај, 2021 20:21

Во Центарот за обука „Пепелиште“ со почитување на сите предвидени протоколи за заштита од ширењето на корона – вирусот, припадниците на Армијата кои учествуваат на основниот курс за подофицери како слушатели и обучувачи ги дадоа сите потребни информации на попишувачите.

Успешно реализиран попис на припадниците на Армијата на Криволак

Припадниците на Армијата на Република Македонија кои го посетуваат тримесечниот основен подофицерски курс на армискиот...

Перо Милчин / 19 март, 2021 6:16

Честитајќи им на „ренџерите“ на новите реновирани простории министерката изрази задоволство што добиваат подобри услови за работа и што тоа значи нов чекор во подобрувањето на стандардите во Армијата.

Армиските ренџери добија нови реновирани простории

Министерката Радмила Шекеринска денес во касарната „Илинден“ го посети реновираното седиште на армиската единица „Ренџери“...

Перо Милчин / 3 март, 2021 14:54

Едноставно е, разберете нé! Ние не можеме да да молчиме додека Вие ја предавате и продавате Македонија! Стоп за распродажбата ВЕДНАШ!

Ултиматум од одредени членови на АРМ до Пендаровски?

На социјаланите мрежи кружи отворено писмо кое е адресирано на адреса на претседателот Пендаровски кој победи под чудни...

Македонка Димкин / 2 декември, 2020 10:21

Оваа помош ќе го зголеми бројот на тимови кои ќе бидат на располагање за брз транспорт на пациенти, а во возилата ќе се користат и транспортните респиратори кои ги добивме како помош од НАТО.

Филипче: 5 санитетски возила од АРМ на испомош во Скопје и 2 за внтрешноста

Брзата помош од денеска ќе има на располагање дополнителни пет возила, кои го доби од армијата, за справување во битката со...

Рејхан Бајрами / 12 ноември, 2020 14:50

Увид на место на настанот е извршен од страна на јавен обвинител и МВР, а на лице место излезе и тим од воената полиција.

Позната здравствената состојба на војниците кои утринава беа повредени во сообраќајна незгода!

Во врска со сообраќајната незгода која се случи утринава во која странично се преврте автобус на магистралниот пат Струмица-Штип,...

Катерина Крстиќ / 29 септември, 2020 10:30

Вака, мојата професионална определба е сосема неважна. Сите граѓани пред законите се еднакви и сите имаат еднакви права. Гледам дека СДСМ и Министерството за одбрана тоа не го разбираат, а плурализмот, демократијата и еднаквоста пред законите се флоскули за дневна употреба, а не суштина на општественото живеење. Но, има време, ќе се демократизираме, ќе научат.

Ковачки: Етика ли е кога за прием на војници списоците се прават во локален партиски штаб на СДСМ?

Гледам во медиумите нарачани текстови против мојот избор како член на Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ. Накратко, од власта...

Катерина Крстиќ / 23 септември, 2020 11:58

Ковачки се осврна и на моментот со спорењето на Гоце Делчев, и вели дека тој е во срцето на секој Македонец , исто како што е Ататурк за Турците...

Ковачки: Промената на името на униформата на АРМ и неинтонирање на химната е поразително!

Вчера вечер, во гостувањето на ТВ Алфа, полковникот во АРМ, Драган Ковачки, зборува за промената на униформите на АРМ, односно...

Катерина Крстиќ / 27 мај, 2020 10:01