Меѓу демонстрантите имаше и попови, а на масовниот протест се извикуваа слогани и против Владата на Мицотакис, но и против новинарите.

Инциденти во Атина на протестот против вакцината и против задолжителната имунизација

Со инциденти меѓу полицијата и демонстрантите, со молотови коктели, солзавец и топови со вода, заврши протестот пред грчкиот...

Владо Марин / 30 август, 2021 5:11

Уредникот на грчкиот „Катимерини“, Атанасиос Елис разговорот со премиерот Заев го започна со Договорот од Преспа за кој премиерот Заев рече дека три години подоцна апсолутно нема никакво сомневање за резултатите што се постигнати со Договорот од Преспа и за далекусежните придобивки од него за нашата земја.

Заев на Форумот Делфи во Атина: Потребен ни е економски просперитетен Балкан на 21 век, интегриран во ЕУ

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев на Економскиот Форум Делфи кој се одржува во Атина дискутираше...

Мирко Бачиќ / 13 мај, 2021 18:23

Кикилас рече дека анализите што ги добиваат од надлежните комисии и епидемиолозите се загрижувачки и оти велат дека Грција влегува во третиот бран на пандемија на вирусот корона!

МИЦОТАКИС ЗАКАЖА СОСТАНОК ЗА ЕПИДЕМИОЛОШКА СОСТОЈБА: Грција влегува во третиот бран на пандемија – Атина повторно се става во карантин

Атина повторно ќе влезе во строг карантин, додека пак грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис свика вонреден состанок за да ја...

Рејхан Бајрами / 9 февруари, 2021 11:43

Според медиумите во Грција, станува збор за фалсификувани потврди со негативен резултат!

Во Албанија вратени два автобуса со сезонски работници поради позитивни брзи тестови

– Околу 50 албански државјани, поголемиот број сезонски работници, со два автобуси биле вратени во Албанија, откако при влезот...

Рејхан Бајрами / 23 ноември, 2020 10:45

Ги информирав медиумите дека со мојот колега Мицотакис денеска ќе разговараме како да поттикнеме поширока соработка за подобра и попросперитетна иднина за граѓаните од нашите две земји, потенцираше премиерот!

Заев за грчките медиуми: Граѓаните во Македонија покажаa дека знаат да ги наградaт тешките политички одлуки кои решаваат големи проблеми

Претставниците на медиумите од Грција и од регионот покажаа голем интерес за Република Македонија и за постизборниот период,...

Владо Марин / 16 септември, 2020 9:31

Од полицијата е потврдено дека Тишма е уапсен заедно со два албански државјани.

Нарко БРАТСТВО ЕДИНСТВО разбиено во Атина-Црногорец и двајца албанци на чело на мафијата: Запленети 104 кг кокаин и 800.000 илјади евра!

Црногорскиот државјанин 45-годишниот Милан Тишма, кој важи за лице блиско на криминалната група Јова Џуровиќ, уапсен е во...

admin@magazin / 11 ноември, 2019 20:13

Караманлис како премиер на Грција стави вето против Македонија на НАТО самитот во 2008 година!

Караманлис: Потписот на Преспанскиот договор не дава автоматски билет за ЕУ!

Караманлис, поранешниот премиер на Грција, кој ја блокираше поканата на Македонија за НАТО во 2008 година, вчера во Солун изјави:...

Данаил Михајловски / 28 октомври, 2019 13:51

Локалните медиуми известија за прекини на струја во централна Атина и прекини на телефонските линии.

СЕ ТРЕСЕ ГРЦИЈА: Силен земјотрес ја погоди Атина!

Силен земјотрес со јачина од 5,3 степени по Рихтер пред во 14:30 часот по локално време ја погоди Атина, пренесува „Катимерини“. Како...

admin@magazin / 19 јули, 2019 14:25