Јас не се плашам од Корона, како рекол Господ така ќе биде, мене повеќе ме плашат лошите луѓе која додава  дека овој период додека сите се плашат од Корона таа повеќе е во Бекирлија, си диши чист воздух, сади лук, кромид и компир, се дружи и со кучето и со пчелите. Е токму пчелите овој период најмногу ја натажуваат, оти не и се сите на број. Разочарана е што има луѓе што сакаат само да му наштетат на другиот.

„Не ме плаши корона, туку лоши луѓе“: Атиџе разочарана, и биле скршени 20 нови, а две стари трмки со пчели украдени!

Во интервју за mms.mk Атиџе Муратова, хероината на Медена Земја, која успеа да стигне и до срвениот килим на Оскарите, вели дека...

Катерина Крстиќ / 25 мај, 2020 12:07

Нашата потрага по вистината ја продолживме кај семејството Сам, останатите ликови во Медена земја. И тие се пожалија дека добиле само празни ветувања.

НИШТО ОД ВЕТУВАЊАТА : Атиџе не доби ни работа, ни песна- повторно остана сама со пчелите!

Ништо од ветувањата кои протагонистката од документарецот Медена земја пред четири месеци ги доби од градоначалникот на...

Катерина Крстиќ / 22 мај, 2020 23:37

Македонскиот филмски феномен „Медена земја“ беше номиниран во категоријата Најдобар документарец на престижните филмски награди, Оскарите.

АТИЏЕ ЗАПЕА НА МАКЕДОНСКАТА СЦЕНА: Салата Борис Трајковски грмеше- Атиџе доби овации од публиката

„Медена земја“ додаде уште една статуетка во својата колекција на признанија. Македонскиот документарен филм беше награден...

Сара Фемина / 28 февруари, 2020 18:12

Изненадување. Директно од изворот. Атиџе ми остави тегла. Ветив „Половина за мене, половина за нив“. Во случајот кои се тие „нив“? Најслаткиот подарок и најчистата приказна.

Холивудската ѕвезда од Атиџе доби МЕД: Атиџе ми остави тегла. Ветив „Половина за мене, половина за нив“

Легендарната холивудската актерка Џејми Ли Кертис на својот Инстаграм се пофали дека добила подарок од Атиџе. Изненадување....

Стојче Бушин / 14 февруари, 2020 7:36

Сакам малку да ме остават на раат од интервјуа. Со пчелите си имам работа, порача Атиџе.

Атиџе: Сакам малку да ме остават на раат, да си работам со пчелите

Денеска главната протагонистка на Медена Земја, Атиџе Муратова на денешната прес-конференција преку видео врска од Холивуд...

Катерина Крстиќ / 11 февруари, 2020 15:19

Големиот успех што го постигна филмот „Медена земја“ го обезбеди националното обединување околу тој повод за радост

Која Македонија ја претставува Атиџе? Вистинската или „Северџанија“

Доделувањето на оскари заврши. Целата македонска јавност беше одземена од интересот за тоа дали филмот „Медена земја“ кој...

Магдалена Стојмановиќ / 10 февруари, 2020 13:40

92-та церемонија на доделувањето на Академските Награди, претставена од Академијата за филмски уметности и науки (АМПАС), ќе ги почести најдобрите филмови од 2019 година и ќе биде одржано во театарот Долби во Холивуд, Лос Анџелес, Калифорнија.

ХОЛИВУД НА НОЗЕ: АТИЏЕ ДЕЛИ АВТОГРАМИ КАКО ЅВЕЗДА(фото)

Самир Љума, кој е снимател на „Медена земја“, на социјалните мрежи објави видео од хероината Атиџе Муратова на кое се гледа...

Сара Фемина / 1:06

Министерката Ангелковска со поддршка за тимот на Медена земја!

Ангеловска: Домашен десерт со медот на Атиџе- Целата земја може да ни биде медена(ФОТО)

Министерката за Економија, Нина Ангеловска со Поддршка за тимот на “Медена земја” кои вечерва во Лос Анџелес ќе заблистаат...

Стојче Бушин / 9 февруари, 2020 21:15