Зачудувачки е фактот, дека комбинацијата од алкохол и кафе, во суштина штити од заболување од цироза на црниот дроб.

МОЌТА НА КАФЕТО: Лек против некои посериозни болести!

Кофеинот го намалува ризикот од заболување од рак на кожа. Исто така, млеката за тело кои содржат екстракти од зелен чај и...

Сара Фемина / 22 мај, 2020 22:20

Јужна Африка досега бележи најголем број случаи на континентот - повеќе од 18.000, додека 339 лица починале како резултат на КОВИД-19 од почетокот на епидемијата.

ЦРНА ПРОГНОЗА ЗА ЈУЖНА АФРИКА: До крајот на годината три милиони жители заболени од Ковид-19?

Во Јужна Африка, три милиони луѓе би можеле да бидат заразени со вирусот корона до крајот на годината, додека болеста би можела...

Катерина Крстиќ / 21 мај, 2020 16:34

Медицинските експерти велат дека вистинскиот број заразени во Африка е поголем од официјалниот.

НА ПРАГОТ ДО НОВА КАТАСТРОФА: Континент со 1,3 милијарди лица станува нов епицентар на пандемија?

Бројот на лица потврдени дека имаат коронавирусна инфекција во Африка минатата недела скокна за 43 проценти. Ваквиот развој...

Сара Фемина / 24 април, 2020 12:55

За време на една телевизиска дискусија, д-р Жан-Пол Мира, главен медицински офицер во париската болница и д-р Камил Лаух, директор за истражување на Државниот институт Индерм, во емисија во живо предложија тестирање со вакцинирање на африканските популации.

СКАНДАЛ ВО ЕМИСИЈА ВО ЖИВО: Француски доктори предложија вакцината за коронавирус да се тестира во Африка: ТОА ГО НАПРАВИВМЕ И СО СИДАТА!

Генералниот директор на Светската здравствена организација, Тедрос Гебрејесус, роден во Етиопија, го нарече францускиот...

Катерина Крстиќ / 9 април, 2020 10:50

Втората најголема земја што нема заразен со коронавирус е Северна Кореја, чие население брои 25 милиони луѓе. Сепак, земјата ставила во карантин 10.000 луѓе, а според медиумите, лидерот Ким Јонг-ун го напуштил Пјонгјанг за да го спречи потенцијалното заразување. Светската здравствена организација изјавила дека се сомнева дека има случаи на коронавирус во земјата.

Овие држави успеаа да се заштитат- тука нема ниту еден заразен со коронавирус!

Како што коронавирусот продолжува да се шири низ светот, многу земји преземаат мерки за да ги намалат последиците и да го...

Катерина Крстиќ / 30 март, 2020 17:54

Полицијата сослуша 87 лица, но сè уште работи на прибирање информации.

ХОРОР ВО ЈУЖНА АФРИКА: 9 рудари каменувани на смрт – полицијата трага за убијците

Полицијата во Јужна Африка започна потрага по убијците на девет нелегални рудари, кои беа каменувани до смрт во западниот...

Мирко Бачиќ / 2 февруари, 2020 9:46

Секој ученик сам си платил по 80 евра за виза. Парите неповратно ќе пропаднат ако не се обезбедат авиобилети, кои организаторите не можат да ги платат без институционална помош.

Поради 12 илјади евра, шест таленирани деца нема да заминат на Олимпијада по природни науки?

Шест талентирани ученици од Македонија нема да заминат на Меѓународната јуниорска олимпијада по природни науки, која на...

Македонка Димкин / 12 ноември, 2018 16:02

Снегот кој за нас е нормална појава, во Африка се смета за невообичаен метеоролошки феномен, кој се доживува со ескпанзија на радост и изненадување

Снег падна во Јужна Африка

Студениот бран влијаеше на падот на температурите и на зимските врнежи во средината на септември, главно во југозападниот...

Мирко Бачиќ / 10 септември, 2018 12:54