Вчера, на 11 јануари 2019 година, 81 пратеник на Собранието на Република Македонија го започнаа завршетокот на Париската Мировна Конференција.

Али Ахмети: “Денеска се роди нов ден за Северна Македонија”

Вчера, на 11 јануари 2019 година, 81 пратеник на Собранието на Република Македонија го започнаа крајот на Париската мировна конференција....

Перо Милчин / 12 јануари, 2019 13:04

Формулата да се бира претседател на државата со консензус е само трик за местење на претседател кој ќе им одговара само на една тесна група на политичари

Трикот за консензуален претседател

Заев изјави дека со Ахмети се во потрага по консензуален кандидат за претседател на државата во духот на паролата “едно...

Данаил Михајловски / 4 јануари, 2019 23:46

Без разлика дали ќе се постигне политички договор – Референдум ќе има - но како?

На 30-ти јули ќе се распише Референдумот за промена на името

Политичките партии иако не постигнаа политички Договор за двете прашања за кои првично Заев ја свика лидерската средба –...

Мирко Бачиќ / 26 јули, 2018 10:52

Се очекува на дневер ред да се стават и изгласаат составот на ДИК - Законот за финансирање на партиите и измените во Законот за Влада

Собранието денес се очекува да ги гласа политичките одлуки

Во текот на денот се очекува Талат Џафери да свика нова Седница на Собранието на Република Македонија на чиј дневен ред ќе...

Мирко Бачиќ / 25 јули, 2018 7:30

Според информации кои брифираат од текот на средбата партиите се далеку од решение

Лидерската заврши! Договор нема! Ќе следат продолженија!

Лидерската средба на четирите најголемите политички партии во Македонија кои воедно и имаат членови во Државната изборна...

Мирко Бачиќ / 19 јули, 2018 16:51

Ова е форматот за кој што навести Мицкоски, овојпат само меѓу лидерите на СДСМ, ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ и едно од крилата на Беса, Зоран Заев, Али Ахмети, Христијан Мицкоски и Билал Касами

Зоран Заев попушти пред барањето на Христијан Мицкоски

По 15-тина часа од завршувањето на лидерската средба во проширен партиско-пратнички состав, предмалку во Клубот на пратениците...

Македонка Димкин / 12:44