Владеењето на правото и вистинската неизборна правда се цели на сите нас, па затоа им честитам на косовските лидери што одговорија на повикот на правдата на најдостоинствен начин и им посакувам брзо враќање на нивните должности што ги чекаат“, стои во пораката на Али Ахмети.

Ахмети: Ако имаме можност, пак ќе се бориме за слободата

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, им честиташе на косовските лидери што достоинствено одговориле на “повикот на правдата“ на Хаг...

Рејхан Бајрами / 6 ноември, 2020 12:10

Претседателот на ДУИ Али Ахмети на 2 и 3 септември беше на распит пред истражителите на Меѓународниот суд за Косово со седиште во Хаг. По дводневното испрашување во канцелариите на ЕУЛЕКС во Приштина, Ахмети изјави дека бил интервјуиран во својство на сведок, но дека не може да даде информација до завршување на процесите пред меѓународниот трибунал.

Ахмети сведочел пред хашките истражители како основач на ОВК за периодот 1998-2000

Лидерот на ДУИ Али Ахмети бил повикан од Специјалното обвинителство за Косово во својство на сведок како еден од основачите...

Катерина Крстиќ / 5 септември, 2020 12:21

Според косовските и другите медиуми на албански јазик, но и според самиот Ахмети, тој е повикан на распит во својство на сведок, како еден од членовите на Ослободителната војска на Косово (ОВК) уште од нејзиното основање и активен учесник во косовската војна во 1998-99 година.

По повеќе од осум часа заврши распитот на Ахмети пред Специјалниот суд за Косово

Испитувањето на претседателот на Демократската унија за интеграција (ДУИ) Али Ахмети од страна на истражителите на Специјалното...

Катерина Крстиќ / 2 септември, 2020 23:45

Ахмети е повикан во рамките на истрагата за потврдување на обвинението за воени злосторства поднесено против косовскиот претседател Хашим Тачи , но и против поранешниот претседател на косовскиот парламент. Планот бил Ахмети да сведочи во Хаг, но потоа е сменето и локацијата на интервјуто е ЕУЛЕКС во Приштина.

Ахмети сведочи пред косовскиот суд за воени злосторства- дојде со обезбедување и со придружба

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, утринава пристигнал во Приштина на целодневно сведочење во централата на Еулекс каде се...

Катерина Крстиќ / 17:12

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, утре треба да сведочи на Специјалниот суд за воените злосторства во Косово.

Османи: Ахмети е повикан во Хаг како сведок

Пред државни микрофони не одговарам на партиски прашања, но Али Ахмети е повикан во Хаг како сведок, истакна денеска министерот...

Катерина Крстиќ / 1 септември, 2020 11:29

Тој вчера посочи и дека ДУИ ќе даде Зелено светло за новиот состав на Влада и воедно посочи дека нема несогласувања во партијата.

Ахмети: Партнерството со СДСМ треба да продолжи, заедно сме направиле доста работи

Во вчерашното гостување во емисијата Click Plus“ лидерот на ДУИ, Али Ахмети истакна дека партнерството со СДСМ треба да продолжи...

Катерина Крстиќ / 26 август, 2020 9:34

Заев се извинил за тоа што во нелегално сниманите разговори кои беа објавени во изборната кампања ги нарекува албанците пет пари, откри вечерва лидерот на ДУИ, Али Ахмети во интервју за ТВ21!

Ахмети: Заев се извини за тоа што ги нарече албанците дека не вредат 5 пари

„Заедно сме направиле многу работи и партнерството со СДСМ треба да продолжи“, рече во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21,...

Владо Марин / 25 август, 2020 22:15

Како што пренесува ТВ21, од партискиот кабинет на Ахмети ја потврдиле информацијата дека нивниот претседател за десет дена ќе оди за Приштина да сведочи за неговата услога во ОВК.

ТВ21: Ахмети на 2 септември ќе сведочи во Специјалниот суд за воените злосторства во Косово

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, на 2 септември ќе сведочи на Специјалниот суд за воендите злосторства во Косово, јавуваТВ21...

Владо Марин / 22 август, 2020 19:47