Така, некои во смесата додаваат мелени домати, некои моркови, а најчесто се користи модриот патлиџан како најефективен додаток на традиционалниот ајвар.

ТРАДИЦИОНАЛЕН МАКЕДОНСКИ АЈВАР СО МОДРИ ПАТЛИЏАНИ!

Ајвар е посебен вид на салата, направена од црвени пиперки. Ајварот е еден од највкусните специјалитети и најголемите тајни...

admin@magazin / 27 септември, 2023 19:20

Во текот на подготовката, најпрво црвените пиперки (кои може да бидат и лути и благи) се печат, а потоа се ставаат во пластични ќеси за да набабрат, зашто на овој начин потоа полесно може да се излупат.

АЈВАР ОД ПЕЧЕНИ ПИПЕРКИ БЕЗ КОНЗЕРВАНС: Ова е најдобриот рецепт од нашите простори(ВИДЕО)

Ајварот е еден од највкусните специјалитети и најголемите тајни на балканската кујна, и води потекло од Македонија. Ајварот...

admin@magazin / 13 септември, 2020 18:43

На својот Фејсбук профил се пофали со црвен пипер на ќумбе спремен за печење, а во описот на фотографијата напиша Не е од бавча, ама дојде на ред.

ВРЕДНИ ДОМАЌИНИ: Семејството Ременски ја спреми зимницата, па ќе се јаде АЈВАР цела зима!

Пратеничката Ременски ги покажа своите домаќински способности па викендот на својот Фејсбук профил објави дека е вредна...

admin@magazin / 7 октомври, 2019 23:42

Ќе ги приготвуваат млади готвачи професионалци според рецепти од поширокиот регион.

ДА ЈА ВКУСИМЕ ТРАДИЦИОНАЛНАТА ХРАНА: Вечерва во Скопе ќе се дегустира ајвар, пита, штрудла од ЗАПАДЕН БАЛКАН!

Ајвар, гулаш, штрудла, пита, ќе бидат само дел од традиционалните производи што ќе може да се дегустираат вечер во Јавна соба. Ќе...

admin@magazin / 21 септември, 2019 9:50

Поранешниот градоначалник на општина Карпош каде до 11 часот излегле 12 отсто од гласачите, и претседател на ГРОМ, Стевчо Јакимовски, денес како и што вети, прави ајвар

Стевче прави ајвар, не излегува на референдум

Поранешниот градоначалник на општина Карпош и претседател на политичката партија ГРОМ го исполни ветеното. Имено претседателот...

Мартин Попоски / 30 септември, 2018 13:25