Можеме да кашламе до 60 км/час, а просечно кашлање создава доволно воздух за за да се исполни едно дволитарско шише.

Ефикасни домашни лекови за спречување на кашлањето

Кашлањето настанува кога вирусите, бактериите, поленот, прашината или други супстанци ги иритираат нервните завршетоци...

Перо Милчин / 16 февруари, 2022 15:52

Луѓето кои имаат хронични проблеми со уринарни инфекции, мораат да ја прилагодат својата секојдневна исхрана на здравствената состојба.

Неколку совети за борба против уринарни инфекции

Сите луѓе што имаат проблеми со уринарните инфекции треба малку да ја приспособат својата исхрана и да имаат поздрав начин...

Мате Парлоф / 8 февруари, 2022 18:02

Постојат намирници кои во никој случај не смеете да ги чувате во вашиот фрижидер.

Ако ги чувате овие намирници во фрижидер – правите најголема грешка

Светските експерти редовно предупредуваат дека кромидот никако не треба да се остава во фрижидер, но дали сте се запрашале...

Рејхан Бајрами / 6 февруари, 2022 12:31

Темелно ги миете рацете, избегнувајте допир, сето ова мора да се почитува, но малкумина размислуваат за тоа колку бактериите остануваат под ноктите, особено вештачките.

ОВА СЕ НАЈГОЛЕМИТЕ ПРЕНОСИТЕЛИ НА ВИРУС: Ова никако не смеете да носите во текот на пандемијата!

Корона вирус воспостави многу построги мерки на хигиена. Темелно миете ги рацете, избегнувајте допир, сето ова мора да се...

Мартин Попоски / 31 март, 2020 20:11

- Ако ги носите цело време, тогаш ќе носите само бактерии со рацете, па миењето на рацете е многу поважно од нараквиците.

Заштитете се во секој момент: Српски доктор открива дали може ракавиците да ве заштитат од КОРОНА ВИРУСОТ

Имунологот д-р Срѓа Јанковиќ рече дека медицинските нараквици треба да се носат, но во одредени ситуации. – Ако ги носите...

Перо Милчин / 24 март, 2020 10:15

Чумата е предизвикана од бактерии, а луѓето можат да ја добијат, ако се каснати од заразено животно (или јадат сурово месо). Ако не се лекува, секогаш завршува фатално.

КИНА ВО ПАНИКА: Се појави смртоносна чума позната како ,,Црна смрт”, заразени уште две лица

Две лица во Кина се заболени од чума, соопштија кинеските власти. Ова е втор пат во Кина да се појави т.н. Црна смрт, една од...

admin@magazin / 15 ноември, 2019 1:49

Во градинката се појави опасната бактерија МРСА, и алармираат загрижени родители кои се јавија во редакцијата на „Слободен печат“.

Опасна смртоносна бактерија се појави во градинка во Кисела Вода

Во градинката „Весели цветови“, односно во клонот „Кокиче“ се појави смртоносна бактерија а ваквата информација ја...

Катерина Крстиќ / 4 октомври, 2019 15:54