Со оваа донација, Банката во изминатите 10 месеци има донирано повеќе од 220.000 евра во справување со коронавирусот преку опрема и материјали во поддршка за здравствените работници.

ФИЛИПЧЕ: СТОПАНСКА БАНКА ОД ПОЧЕТОКОТ НА КОВИД КРИЗАТА ДОНИРА ОПРЕМА И СРЕДСТВА КАДЕ ШТО Е НАЈМНОГУ ПОТРЕБНО

Министерот за здравство д-р Венко Филипче, генералниот извршен директор на Стопанска банка Диомидис Николетопулос и директорот...

Рејхан Бајрами / 28 февруари, 2021 15:19

Според неа целата оваа концепција личи на некаков спин, за оттргнување на вниманието од други значајни теми во државата. Можеби политички, можеби само да се сместат 21.5 милиони долари или евра од Светска банка, со еден административен потег без воопшто да се земат во предвид последиците во образовниот систем.

Новиот образовен концепт е само обид да се сместат 21.5 милиони евра од Светска банка

Претседателката на Комисијата за образование на ВМРО-ДПМНЕ Весна Јаневска изрази сомнеж дека новата концепција ќе донесе...

Рејхан Бајрами / 7 февруари, 2021 11:35

Во минатите колумни, таксативно ги наведував сите услови и процедури кои беа прескокнати при носењето во стечај на Еуростандард банка. Накратко ќе ги повторам.

КОСТОВСКИ: Народна банка ја ликвидира Еуростандард банка, од причини само за нив познати

Случајот со стечајот на Еуростандард банка, е парадигматичен за целокупната слика за она што се случува во општеството, како...

Перо Милчин / 13 јануари, 2021 21:06

Народна банка не сака да остави ништо на случајот и во дадениот момент се јавува како тотален егзекутор на Еуростандард банка, вели Костовски.

ЗАЕВ ДА СИ ДАДЕ ОСТАВКА, Трифун Костовски се сврте против Заев!

Замислете, во Одборот на доверители при стечајот на Еуростандард банка е влезена и Народна банка. Прашувам – што бара Народна...

Перо Милчин / 3 декември, 2020 7:00

Што уште остана да ми земат? Мојот живот? Им го нудам на тацна. “ пишува Трифун Костовски, бизнисмен во својата колумна!

Замрзнат имотот и личните сметки на Трифун Костовски

Кривичниот суд му го замрзна имотот на бизнисменот Трифун Костовски, кој беше сопственик на Еуростандард Банка! Главниот...

Рејхан Бајрами / 25 ноември, 2020 23:26

Од Одборот на директори на Телекомот одат Вуиќ, Мехмети, Велевски, Симјановски и Ефримовска.

Нина Ангеловска и Садула Дураку одат во Одборот на директори на Македонски Телеком

Од Одборот на директори на Телеком одат Вуиќ, Мехмети, Велевски, Симјановски и Ефримовска. Како што е соопштено владата му...

Рејхан Бајрами / 4 ноември, 2020 9:47

Светска банка во последниот извештај предвидува дека земјава годинава ќе ја заврши со пад на БДП од 4,1 отсто, а за наредната и за 2022 година прогнозира раст од 3,6, односно 3,5 отсто.

Светска банка: Северна Македонија се справува со најдлабоката рецесија од 2001 година наваму

Северна Македонија се справува со најдлабоката рецесија од 2001 година наваму, се вели во Редовниот извештај на Светска банка...

Стојче Бушин / 22 октомври, 2020 15:06

Светска банка сега предвидува дека јавниот долг на земјите во тој регион значително ќе се зголеми во следните неколку години, од околу 45 проценти од бруто домашниот производ во 2019 година на 58 проценти.

Светска банка предвидува економски пад од 5,2 проценти на Блискиот исток и Северна Африка

Светска банка соопшти дека пандемијата на коронавирусот и падот на цената на нафтата влијае на сите аспекти на економијата...

Стојче Бушин / 20 октомври, 2020 8:36