Левица јавно го повикува Министерството за економија по итна постапка до Собранието на РМ да предложи одлагање на примената на овој закон за најмалку една година

Левица со остра реакција за Законот за трговија на зелените пазари

Политичката партија ЛЕВИЦА упатува остра реакција по повод почетокот на примената на новиот Закон за трговија на зелените...

Мирко Бачиќ / 19 декември, 2018 13:50

Крсто Мукоски, Љубен Арнаудов, Сашо Василевски, Јохан Тарчуловски и Љупчо Димовски вчера гласаа за сопствена амнестија, не е јасно кој ќе поднесе барање за истата

Пратеникот Арнаудов може да не поднесе барање за амнестија

Пратеникот Љубен Арнаудов, обвинет за случувањата во Собранието минатата година вели дека размислува дали да поднесе барање...

Мирко Бачиќ / 13:10

Дескоска ги избегна сите активности каде мораше да биде, уставните измени па и фамозниот закон за селективна амнестија, но остана упорна да го легализира СЈО и работата на Јанева

Кога не може Груевски, Дескоска пак ги бара Грујевски и Бошкоски

Министерката за правда, Рената Дескоска, очигледно има заинтересираност само како да ги донесе во Македонија пребеганите...

Мартин Попоски / 16 декември, 2018 13:07

Над 330 затвореници од КПУ "Идризово" денес започнуваат дводневен штрајк го глас, барајќи сопствен Закон за амнестија, во спротивно најавуваат протести на нивните семејства

Осудениците започнуваат со штрајк, и тие бараат Закон за амнестија

По несекојдневното однесување на телото за национално помирување, кое четири пати закажа па ја одложи својата работна средба,...

Мирко Бачиќ / 10 декември, 2018 6:48

Мијалков со жалба до скопска апелација бара да направи распит на судот и СЈО, како е изречен притворот и како е тој наведен за сопственик на компании за кои прв пат слушнал

Мијалков сакал “распит” за СЈО на јавна седница во скопска Апелација за притворот

Поранешниот дирекорот на УБК, Сашо Мијалков во жалбата до скопските апелациони судии побарал јавна седница на која ќе биде...

Мартин Попоски / 23 ноември, 2018 14:45

Иако владиниот кабинет на Унгарија истакна дека постапката за политички азил е во процедура, Владата состави 400 страници зошто Груевски треба да биде вратен дома

Дескоска на 400 страници ќе објаснува зошто бара екстрадиција за Груевски

До унгарското Министерство за правда деновиве ќе биде доставено барањето со целокупната документација за екстрадиција...

Мартин Попоски / 15 ноември, 2018 13:22

Петчлениот правен тим на поранешниот премиер Никола Груевски со обид за поништување на казната затвор, за која институциите ќе имат конечно решение за осум дена

Кривичен на 8 ноември ќе одлучи дали Груевски дефинитивно ќе оди во затвор

Во кривичниот суд во Скопје пристигнало барањето за одложување на почетокот за издржување на затворската казна за осудениот...

Мартин Попоски / 1 ноември, 2018 8:35

Од Македонското МНР без одговор дали ќе преземат официјални мерки по објавите во грчките медиуми за поткуп од тајните фондови на колеги од Македонија и Албанија

И Димитров да појасни дали има потплатени новинари од грчкото МНР

Новинарски здруженија од Македонија побараа грчкиот портал „Иефимерида“ да ги објави имињата на македонски новинари и...

Мартин Попоски / 28 октомври, 2018 9:11