Со лидерите од Асоцијација на држави од Југоисточна Азија (АСЕАН) Бајден се сретна на свечената вечера синоќа во Вашингтон, а денеска во Стејт департментот започнуваат дискусиите со лидерите на Брунеи, Индонезија, Камбоџа, Сингапур, Тајланд, Лаос, Виетнам, Малазија и Филипини.

Америка на работ на сиромаштија, Бајден им вети 150 милиони долари помош на земјите од југоисточна Азија

Претседателот на САД, Џо Бајден, синоќа отвори средба со лидерите на земјите од југоисточна Азија со ветување од 150 милиони...

admin@magazin / 14 мај, 2022 8:09

Според последните статистики од 30 Април 2022 , Долгот на американската влада се зголеми за приближно 1,2 трилиони американски долари на годишно ниво на проценет вкупно околу 30,50 трилиони долари во 2021 година. За 2022 година, националниот долг на САД се предвидува да биде околу 31,83 трилиони американски долари.

Америка најзадолжената земја во светот, сеуште глуми супер нација со демократски вредности

Америка најзадолжената земја во светот сеуште глуми супер нација со демократски вредности. Американскиот претседател Џо...

Мате Парлоф / 30 април, 2022 20:09

Ако сите личности од словенско потекло и нивниот придонес за човештвото се отстранат од светот, Планетата би се вратила во камено доба.

Теорија на заговор или Вистина право во центар?

Владимир Путин истакна дека оние кои го собрале биолошкиот материјал на Русите можат со него да го направат она што го сакаат,...

Перо Милчин / 28 април, 2022 16:10

На прашањето дали размислува за забрана за увоз на руска нафта пред неговата посета на Висконсин, Бајден рече: „Ништо не е исклучено“.

Портпаролката на Белата куќа Џен Псаки претходно изјави за Си-Ен-Ен дека администрацијата на Бајден размислува за санкции за увозот на руска нафта, но дека сака да ги минимизира ефектите од оваа одлука во САД.

„Се уште е на маса“, рече Псаки за можноста.

Можни се санкции на увоз на руска нафта, вели Бајден

Американскиот претседател Џо Бајден денеска не ја исклучи забраната за увоз на енергија од Русија, на седмиот ден од руската...

Перо Милчин / 3 март, 2022 5:40

Бајден најави нови санкции против руските олигарси и банкиМОСКВА (АП) - Претседателот Џо Бајден денес објави дека САД наредиле нови и тешки финансиски санкции против руските банки и олигарси, изјавувајќи дека Москва флагрантно го прекршила меѓународното право во, како што го нарече „почеток на руската инвазија на Украина“.

Бајден објави остри санкции против Русија

Русија ќе плати и поскапа цена доколку продолжи со агресијата вклучително и со дополнителни санкции, рече во обраќањето...

Мате Парлоф / 23 февруари, 2022 7:32

Тој се надева дека со овој потег ќе биде пример за Американците да масовно да се вакцинираат против коронавирусот.

Бајден прими трета доза од вакцината против ковид

Од минатата недела во САД е одобрено давањето на трета доза од вакцината на производителот „Фајзер“ за неколку категории...

Рејхан Бајрами / 28 септември, 2021 8:59

Од македонски државјани, на неа од поодамна се наоѓаат Мендух Тачи , Љубе Бошковски и екс пратеникот Џеват Адеми, а меѓу организациите фигурира и поранешната Ослободителна Народна Армија – ОНА.

БАЈДЕН НАРЕДИ ЗАМРЗНУВАЊЕ НА ИМОТ И ЗАБРАНА ЗА ВЛЕЗ ВО САД НА ЛИЦА КОИ РАБОТАТ ПРОТИВ ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР И РЕГИОНАЛНАТА СОРАБОТКА

По декретот на американскиот претседател Бајден, со кој се најавува дека САД ќе ги става на црна листа сите кои работат против...

Рејхан Бајрами / 10 јуни, 2021 6:39

Инцидентот се случил непосредно пред полетувањето за Атланта, каде ќе сретне со лидерите на азиската заедница по пукањето во салоните за масажа во вторникот.

(ВИДЕО) Бајден три пати падна додека се качуваше во авионот

Американскиот претседател Џо Бајден вчера падна по скалите на претседателскиот авион. Инцидентот се случил непосредно...

Перо Милчин / 20 март, 2021 8:28