Според податоците од Клиниката за детски болести, станува збор за дете кое престојувало во дом за деца без родители во Битола

ЕДНОГОДИШНО БЕБЕ ПОЧИНА КАКО ПОСЛЕДИЦА ОД КОВИД 19

Едногодишно дете починало од ковид 19 на Клиниката за детски болести. Детето починало на 29 ноември, но дури денес е пронајдено...

Мате Парлоф / 24 декември, 2021 18:48

Бебенцето на Свет, дојде рано утрово во 4.30 минути и е второ дете во семејството Илоски.

Здраво машко дете е првото новороденче во Новата 2021 Година во Охрид

Здраво машко дете е првото новороденче во Новата 2021 Година во Охрид. Бебенцето на Свет, дојде рано утрово во 4.30 минути и е...

Сара Фемина / 1 јануари, 2021 15:22

Првото бебе во 2021 година се роди на Универзитетската Клиника за гинекологија и акушерство во Скопје во 00.01 часот.

ДА Е ЗДРАВО И ЖИВО: Се роди првото машко бебе во 00:01

Првото новороденче во 2021 година е машко! Првото бебе во 2021 година се роди на Универзитетската Клиника за гинекологија и акушерство...

Рејхан Бајрами / 1:36

На Светскиот ден на предвреме родените деца одржавме дигитална тркалезна маса „Заедно за бебињата родени предвреме-се грижиме за иднината", во организација на ГАК и граѓанската организација „Лулка".

Македонија годинава забележува големо намалување на смртноста кај новороденчињата

На својот фејсбук профил, министерот за здравство, Венко Филипче истакна дека оваа година нашата земја е меѓу првите во светот...

Сара Фемина / 17 ноември, 2020 15:57

Тоа е двомесечно бебе кое според податоците од Министерството за здравство се заразило од близок член во семејството, поточно од неговата баба која живее во друг град.

Двомесечно бебе од Битола ПОЗИТИВНО НА КОРОНАВИРУС

Битола го доби најмалиот заразен жител со ковид-19, пренесува Сдк.мк! Тоа е двомесечно бебе кое според податоците од Министерството...

Владо Марин / 12 октомври, 2020 10:37

Како што информираа за Слободен Печат, оваа метода за која од ГАК тврдат дека се подготвени, требало да започне уште од минатата година но било одложено поради пандемијата.

ГАК најавува: Наскоро абортусот ќе се извршува со таблетки

Откако медикаментозниот абортус минатата година беше ставен во Законот за прекинување на бременоста, денеска од ГАК најавија...

Катерина Крстиќ / 30 септември, 2020 20:54

Детето било донесено во многу тешка состојба и покрај обидите за реанимација, тоа за кратко починало.

ЖАЛНА ВЕСТ: ПОЧИНА ДЕВЕТМЕСЕЧНО БЕБЕ ВО СТРУМИЧКАТА БОЛНИЦА

ПОЧИНА ДЕВЕТМЕСЕЧНО БЕБЕ ВО СТРУМИЧКАТА БОЛНИЦА! Попладнево околу 16.00 часот на педијатриското одделение во болницата во...

Владо Марин / 21 септември, 2020 20:40

Тој бил роден на 5 јуни во 25-та гестациска недела со родилна маса од 820 гр, а заминува со 2.400 гр. во општа добра здравствена состојба.

Бебето кое се роди со тежина од 820 грама во ГАК заминува дома

По два ипол месеци грижа на Клиниката за гинекологија, предвреме роденото бебе Максим денеска си замина дома! Од Универзитетската...

Владо Марин / 27 август, 2020 18:52