Министерот информираше за поддршката на Министерството за економија за компаниите од гостиварскиот регион и присуствуваше на почетокот на градежните работи на новата фабрика на компанијата „Алмеро“.

Бектеши: Во Гостивар ќе се реализираат нови инвестиции кои ќе отворат 500 нови работни места

Министерот за економија Крешник Бектеши неодамна беше во работна посета на општина Гостивар каде што оствари средби со сопственици...

Рејхан Бајрами / 2 мај, 2021 13:41

Оваа мерка, како што денеска одлучи Владата на Македонија, по предлог на Комисијата за заразни болести ќе важи до 20 април 2021 година (среда), објави министерот за економија Крешник Бектеши на својот Фејсбук профил.

Бектеши: Од среда целосна забрана за работа на угостителските објекти, да не се прават дополнителни залихи

Почнувајќи од 7 април 2021 (среда), сите угостителски објекти (кафеани, ресторани, барови, клубови) ќе имаат целосна забрана за...

Рејхан Бајрами / 5 април, 2021 19:00

Објавени се јавните повици за субвенционирање на микро и мали претпријатија, за финансиска поддршка на женско претприемништво и за субвенционирање на занаетчии, информираше денеска на прес конференција министерот за економија Крешник Бектеши.

Бектеши: Објавени три јавни повици за субвенции за микро и мали компании, жени претприемачи и занаетчии

Министерството за економија објави три јавни повици во рамки на Програмата за конкурентност и иновации и претприемништво...

Рејхан Бајрами / 29 март, 2021 13:01

Тој ги повика сите микро и мали компании, занаетчии и жени претприемачи да ја искористат финансиската поддршка која што им ја нуди Министерството за економија!

Бектеши: Микро и малите компании, жените претприемачи и занаетчиите да аплицираат за субвенции од мерките на Министерството за економија

Министерството за економија објави три јавни повици во рамки на Програмата за конкурентност и иновации и претприемништво...

Рејхан Бајрами / 14 март, 2021 13:25

Министерот побара и побрзо да се донесат законите за реализација на мерките од Петтиот сет.

Бектеши: Опозоцијата да не ги блокира мерките кои се во интерес на компаниите и граѓаните

Министерот за економија Крешник Бектеши вчера ја повика опозицијата да не ги кочи законите во Собранието кои значат поддршка...

Перо Милчин / 6 март, 2021 18:23

Туристичката берза веќе традиционално ги собира сите чинители од туризмот со иста цел - предизвици за развој на туризмот и дигитализацијата, а предвидена е и конференција за одржлив туризам.

Бектеши: Заеднички да работиме по завршување на кризата со пандемијата да го вратиме туризмот во нормала

Туризмот е една од најпогодените индустрии од  пандемијата, а заедничката цел и наша и на туристичко-угостителскиот сектор...

Мирко Бачиќ / 26 февруари, 2021 11:24

Евроамбасадорот Дејвид Гир кажа дека претседавањето со ЦЕФТА на Македонија дава можност за значаен напредок во многу области.

Бектеши: Приоритетна цел на Македонија во претседавањето со ЦЕФТА ќе биде отстранувањето на пречките во трговијата

Министерот за економија Крешник Бектеши и амбасадорот на Европската Унија во Македонија, Дејвид Гир ги презентираа приоритетите...

Рејхан Бајрами / 22 февруари, 2021 4:07

Република Македонија оваа година за прв пат учествува на овој Министерски состанок кој е од клучна важност во делот на диверзификација на снабдувањето со гас на повеќе пазари во Европа.

Бектеши: Стратешка цел на Македонија е меѓународно поврзување и диверзификација на изворите за снабдување со природен гас

За Владата на Република Македонија, изградбата на национален гасоводен систем, неговото поврзување со регионалните гасоводни...

Рејхан Бајрами / 11 февруари, 2021 15:29