Патријархот истакна и дека е многу среќен затоа што и Србите и Македонците во Северна Македонија се среќни за автокефалноста на Македонската православна црква.

Патријархот Порфириј препорача МПЦ сега да најде соодветно име.

Исто така, Патријархот Порфириј истакна дека црквата не може да биде оружје и дека не е оружје за постигнување други цели.

Патријархот Порфириј му го врачи томосот на Архиепископот Македонски и Охридски Стефан

Српскиот патријарх Порфириј денеска во Соборната црква во Белград на архиепископот македонско-охридски Стефан му го предаде...

Мате Парлоф / 5 јуни, 2022 11:36

По заедничката литургија на МПЦ-ОА и СПЦ во Скопје, патријархот Порфириј ја соопшти одлуката на Саборот кој „еднодушно излегол во пресрет на молбата на МПЦ-ОА“ и ја признал нејзината автокефалност.

Литургија во Соборниот храм во Белград, патријархот Порфириј ќе ѝ го врачи томосот на МПЦ-ОА

Во соборниот храм во Белград во тек е света архијерејска литургија која ја служат патријархот српски Порфириј и архиепископот...

admin@magazin / 11:31

Моментално нема друг ласер кој е побезбеден во поглед на несакани последици на околните ткива.

ЛАСЕР МЕД: Белград воведува најсовремена ласерска технологија за простата – ТУЛИЈУМ 200 ВАТИ !

Милиони мажи кои се постари од 50 години, секојдневно се соочуваат со проблеми поврзани со зголемена простата. Оваа бенигна...

Перо Милчин / 14 мај, 2022 13:11

На Самитот министерот Бочварски ја потпиша Декларацијата за подобрување на квалитетот и брзината на услугите на железничката мрежа преку проширување на транс-европската транспортна мрежа во согласност со стандардите на ЕУ.

Бочварски од Самитот на железници во Белград: Работиме на регионално унапредување и модернизација на железницата

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски учествува на Меѓународниот самит посветен на развојот на железницата во...

Рејхан Бајрами / 13 септември, 2021 13:36

Од екипата на брзата помош навеле дека едно повредено лице е пренесено во одделението за реанимација во Ургентниот центар, а екипите се уште се на лице место и засега нема нови податоци.

СИЛНА ЕКСПЛОЗИЈА ВО ЦЕНТАРОТ НА БЕЛГРАД: Има мртви и повредени(ВИДЕО)

Утрово, нешто пред 10 часот, се случи силна експлозија пред зградата на српската државна телевизија РТС во Белград! Од екипата...

Мирко Бачиќ / 4 декември, 2020 11:34

Гренел исто така потврди дека американскиот претседател Доналд Трамп има намера да ја посети Србија, што би било првпат по Џими Картер.

ГРЕНЕЛ ЗА ВУЧИЌ: Тој е тежок преговарач, се бори за српскиот народ!

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, беше многу тежок преговарач, изјави специјалниот советник на американскиот претседател...

Катерина Крстиќ / 15 септември, 2020 10:48

По постигнувањето на договорот задоволство изрази и претседателот на САД Доналд Трамп кој рече дека договорот за економско нормализирање на односите меѓу Белград и Приштина е историски.

Трамп: Договорот меѓу Белград и Приштина е историски

Вчера косовскиот премиер Авдулах Хоти и српскиот претседател Александар Вучиќ во присуство на американсиот претседател...

Катерина Крстиќ / 5 септември, 2020 8:12

Вучиќ им се заблагодари на претседателот на Русија, Владимир Путин и компанијата Газпром за донацијата од 10,5 милиони евра за изградбата и изјави дека очекува присуство на рускиот претседател на отворањето на храмот.

Вучиќ: Државата за три години вложи 43 милиони евра во Храмот Свети Сава

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави денеска дека работите на Храмот Свети Сава, во кои, како што рече, државата...

Владо Марин / 26 август, 2020 9:29