Специјалците се враќаат таму каде што се бореле претходно, изјави командантот Аптиј Алаудинов, пренесе агенцијата.

Никој незнаел каде е Пригожин јавуваат загрижените европски Медиуми

Откако доцна во саботата беше виден како го напушта окружниот воен штаб во Ростов, стотици километри јужно од Москва, во неделата...

Македонка Димкин / 25 јуни, 2023 17:50

„Веруваме дека изборите на 9 август се лажни и не го признаваме Лукашенко за легитимен претседател на Белорусија“, рече Борел на пленарната седница на Европскиот парламент.

ЕУ ОДЛУЧНА: Не го признаваме Лукашенко за претседател, подготвуваме санкции за белоруските функционери

Европската унија не го признава Александар Лукашенко за претседател на Белорусија и се подготвува да воведе санкции за официјалните...

Рејхан Бајрами / 15 септември, 2020 21:52

Тоа предизвика гнев кај амбасадорот, кој рече дека не доживеал такво нешто во неговата 27-годишна дипломатска кариера.

УКРАИНСКИОТ АМБАСАДОР НАПРАВИ СКАНДАЛ НА ГРАНИЦА СО БЕЛОРУСИЈА: Се заканувал на полицајци и започнал ДИПЛОМАТСКА ВОЈНА!

Украинскиот амбасадор во Минск Игор Кизим, им се закани на белоруските граничари со „дипломатска војна“ кога го замолија...

Рејхан Бајрами / 12 септември, 2020 12:26

Медиумите во Белорусија известуваат дека една од водечките фигури на опозицијата, Марија Колесникова, е задржана на границата со Украина, рано утринава.

Исчезнувањето на белоруската опозиционерка мистерија?

Државните  медиуми во Белорусија известуваат дека една од водечките фигури на опозицијата, Марија Колесникова, е задржана...

Македонка Димкин / 8 септември, 2020 12:13

Неколку илјади приврзаници на опозицијата маршираа по Авенијата Победа кон резиденцијата на претседателот на Белорусија.

МАСОВНИ ПРОТЕСТИ НИЗ БЕЛОРУСИЈА: 10 лица уапсени во Минск, демонстранти маршираат кон резиденцијата на Лукашенко (ВИДЕО)

Масовни неодобрени протести почнаа да се одржуваат во сите области на Белорусија, а околу десет лица веќе се приведени во...

Рејхан Бајрами / 6 септември, 2020 15:31

Лукашенко нареди и борбена готовност со армијата како одговор на како што тврди, заканите од Западот, пренесува Ројтерс.

ЛУКАШЕНКО СЕ ЗАКАНУВА СО САНКЦИИ: Дадов инструкции до владата

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, денеска се закани со реципрочни мерки како одговор на воведувањето санкции...

Владо Марин / 29 август, 2020 18:44

Објавено е и видео на кое се гледа дека Лукашенко излегува од хеликоптер со митралез во рацете, придружуван од припадници на армијата, пренесе Спутник.

Лукашенко со калашњиков во раце пристигна со хеликоптер: Десетици илјади демонстранти на протестот пред резиденцијата!

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко пристигна со хеликоптер во неговата резиденција во Минск, пред кој се...

Перо Милчин / 23 август, 2020 20:38