Лидерите на Западен Балкан ја обновија својата одржана посветеност кон инклузивна регионална соработка и се потсетија на Регионалниот самит кој на 10 јуни се одржа во Тирана и на Средбата на лидерите која на 18 јуни се одржа во Виена.

Заклучоци од Берлинскиот Самит: Проширувањето останува стратешка цел и за ЕУ и за земјите од Западен Балкан

Седум години по првиот Самит за Западен Балкан одржан во Берлин во 2014 година, шефовите на владите на Албанија, Босна и Херцеговина,...

Владо Марин / 6 јули, 2021 6:47

Само во првите шест минути по полноќ, противпожарната служба во Берлин објави дека добила 18 пријави за пожари, а како што одминувала ноќта, имало сè повеќе, пренесува Ројтерс.

Во првите 6 минути 18 пожари во Берлин: Десетици домови беа запалени од пиротехника за новогодишната ноќ!

Бидејќи огнометот на отворено е забранет во повеќето делови на нивниот град за Нова година, некои берлинци се обидоа да ги...

Мирко Бачиќ / 1 јануари, 2021 14:36

Златната паричка чија вредност се проценува на 3,75 милиони евра е украдена од музејот Боде во Берлин во 2017 година и сè уште не е пронајдена.

БЕРЛИНСКА ПОЛИЦИЈА НА НОЗЕ: Рации поради украдена златница од 100 КИЛА!

Берлинската полиција претресе неколку станови и продавници за накит денес поради сомневање дека може да бидат поврзани...

admin@magazin / 16 декември, 2020 20:13

Наградата за извонредни достигнувања во сферата на човековите права на македонскиот претседател на Владата му ја врачи Хеико Мас, Министерот за надворешни работи на Германија.

Премиерот Зоран Заев ја прими Наградата за човекови права на Фондацијата „Фридрих Еберт”

Премиерот Зоран Заев денеска во Брелин ја прими наградата за човекови права за 2020 година што ја доделува Фондацијата...

Рејхан Бајрами / 16 ноември, 2020 17:18

Се проценува дека туристичките агенции губат 11 милијарди евра по проширувањето на предупредувањата за патувања.

Германските туристички агенции губат 11 милијарди евра: КОРОНА ВИРУСОТ ја расипа сезоната!

Германските туристички агенции се соочуваат со огромни загуби поради одлуката на владата да го продолжи алармот за патувања...

Перо Милчин / 4 мај, 2020 18:47

Оваа вест беше соопштена од министерот за економија на Грција Антонис Георгиадис, кој беше цитиран од водечката германска деловна публикација „Ханделсблат“.

И Грција го сака Фолксваген откако инвестицијата беше повлечена од Турција!

И Грција покажа интерес за изградба на фабриката за автомобили од германската компанија „Фолксваген“, откако беше повлечена...

Македонка Димкин / 1 ноември, 2019 23:56

Блокирајќи го отворањето на преговорите на Македонија со ЕУ за време на последниот европски Совет, Макрон ги поткопа плановите за Балканот на Меркел.

ЛА ВЕРИТА: Со стоп на членството во ЕУ, македонскиот премиер е во проблеми- нова истрага за корупција!

Искри помеѓу Париз и Берлин поради Скопје. Канцеларката пробува да го спаси Заев. Блокирајќи го отворањето на преговорите...

admin@magazin / 20 октомври, 2019 8:10

Меркел друга гледа алтернатива на Вучиќ за преговорите со Косово ?

Со посетата на Ана Брнабиќ на Берлин, Меркел во неа гледа алтернатива на Вучиќ за преговорите со Косово ?

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ е во посета на Берлин по трет пат за помалку од една година, но ова е прва официјална посета....

Узунов Бобан / 19 септември, 2019 9:06