Се затруле со храна 37 вработени во „Кромберг & Шуберт“ во Битола

Уште 30 вработени се затруле со храна во фабриката „Кромберг и Шуберт“ во Битола, мензата под клуч

Се затруле со храна 37 вработени во „Кромберг & Шуберт“ во Битола! Државниот здравствен и санитарен инспекторат (ДЗСИ) ја...

admin@magazin / 18 јуни, 2022 18:32

Пејачот Ламбе Алабаковски е ослободен од домашен притвор и ќе се брани од слобода за палењето на влезот на Клубот „Ванчо Михајлов“ во Битола, потврди неговиот адвокат Дарко Стефановски за „Фокус“.

Ламбе е на слобода, одземен му е пасошот

Ламбе е на слобода, одземен му е пасошот! Пејачот Ламбе Алабаковски е ослободен од домашен притвор и ќе се брани од слобода...

Мате Парлоф / 14 јуни, 2022 16:42

„Слободен печат“ неофицијално дознава дека уапсениот е популарниот македонски пејач Ламбе Алабаковски кој неодамна се врати со семејството од САД во родниот крај и изјави дека повеќе сака да живее во Македонија

Уапсен „пироманот“ од Битола – пејачот Ламбе Алабаковски ја потпали вратата од клубот на Бугарите!?

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски предмалку на својот Фејсбук профил соопшти дека е фатен сторителот кој...

Перо Милчин / 7 јуни, 2022 11:38

-Најостро го осудувам палењето на објектот на културниот центар на бугарската заедница во Битола. Ваквите чинови се провокација и не одат во прилог на унапредување на односите со Бугарија, пишува Пендаровски на Фејсбук.

Пендаровски го осуди палењето на објектот на културниот центар на бугарската заедница во Битола

Претседателот Стево Пендаровски денеска на својот фејсбук профил го осуди палењето на објектот на културниот центар на...

Перо Милчин / 4 јуни, 2022 12:08

Сторителите не се познати, а полицијата била повикана рано утринава и увидот се уште е во тек. Опожарена е влезната врата и натписот на кој пишуваше клуб Ванчо Михајлов.

(фото) Опожарен клубот „Ванчо Михајлов“ во Битола

Опожарен е клубот „Ванчо Михајлов“ во Битола. Сторителите не се познати, а полицијата била повикана рано утринава и увидот...

Мате Парлоф / 11:37

Битолчани во наредниот период ќе плаќаат поскап такси превоз, откако мнозинството во Советот на Општина Битола гласаше за поскапување на услугата. Така, на пример, за најблиската релација до 3 км, граѓаните досега плаќаа 90 денари, а сега ќе плаќаат 110 денари. Претходно стартот беше 30 денари, а секој километар се плаќаше по 20 денари.

Според новиот тарифник стартот со вклучен еден километар ќе чини 60 денари, а за секој нареден километар ќе се плаќаат 25 денари. Чекање во траење од еден час ќе чини 300 денари.

Поскапувањето на такси превозот предизвика бурни реакции во битолската јавност, па и на денешната расправа во Советот на Битола. Од негодување за поскапувањето, па сѐ до поддршка за лиценцираните такси превозници.

„Во овој момент ние не можеме да опстоиме. Тргнете од вас дека вие нема да работите 30 дена во месецот. Ние не сме членови на никакви други комисии за да имаме дополнителни примања. Живееме од таксито. Ако планираме ова да го работиме треба вие да го почитувате тоа и ние да опстоиме. Доколку не го прифаќате поскапувањето принудени сме да ги затвориме фирмите и да станеме диви таксисти. Табличките во багажникот и толку“, рече лиценциран таксист од Битола кој заедно со група таксисти го чекаа исходот од расправата на седницата на Совет, дали ќе се одобри поскапувањето на такси превозот.

Поскапува такси превозот во Битола

Битолчани во наредниот период ќе плаќаат поскап такси превоз, откако мнозинството во Советот на Општина Битола гласаше за...

admin@magazin / 31 јануари, 2022 17:35

Сепак, пожарникарите наизменично дежураа ноќва, додека целосно не се изгасне огнот.

Пожарот во „Жито Битола“ е локализиран

По четири часа, локализиран е пожарот што вчера попладне избувна во старата административна зграда на поранешната фабрика...

Перо Милчин / 24 јануари, 2022 5:49

Во моментов го гаснат две пожарникарски возила и седум пожарникари, а на помош пристигнуваат уште девет пожарникари.

(видео)Гори фабриката „Жито Битола“

Голем пожар изби попладнево во фабриката за брашно „Жито Битола“. Во моментов го гаснат две пожарникарски возила и седум...

Рејхан Бајрами / 23 јануари, 2022 18:36