Согласно пријавата доставена до Министерството за внатрешни работи, претходниот директор и потесното раководството на РЕК Битола сториле кривични дела злоупотреба на службената положба и изнуда од правно лице кое на законски начин врз основа на законска постапка за јавна набавка склучило договор за извршување услуги со РЕК Битола.

Чулев: Кривична за Васко Ковачевски за рекетирање фирма за ископ во РЕК Битола

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев денеска беше во работна посета на Битола. Во изјава за медиумите вели дека сегашниот...

Владо Марин / 19 јуни, 2020 13:24

Во таа насока од страна на секторот за внатрешни работи до сега се изречени вкупно 1904 прекршочни казни за неносење заштитна опрема и се поднесени 382 кривични пријави против 579 сторители по член 206 од кривичен законик, односно за непочитување на забраната за движење.

Работна посета на министерот Чулев на СВР Битола

Министерот Чулев денеска  во рамки на своите работни активности оствари работна посета  и имаше работен состанок со...

Едмонд Бекири / 12:51

Покрај сите овие мизерии што ги набројав, од кои ова се само мал дел, ако почнам да пишувам за сѐ и сешто нема да ми бидат доволни 50 страници.

Писмо од поранешен работник во „Кромберг и Шуберт”: Во оваа држава нема иднина!

До партијата Левица пристигна ова писмо со потресно сведоштво од поранешен вработен во странската компанија „Кромберг...

Владо Марин / 3 мај, 2020 18:35

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Битола го поднесе предлог за издавање казнен налог, со кој на Основниот суд Битола предложи на обвинетите да им изрече 100 дневни глоби, при што вредноста на една една дневна глоба да се определи во висина од по 20 евра во денарска противвредност.

Казна од 2.000 евра за пет лица од Битола кои не ја почитувале задолжителната изолација!

Основното јавно обвинителство Битола поднесе Предлог за издавање казнен налог за пет лица, членови на семејство, кои сториле...

Катерина Крстиќ / 19 март, 2020 11:55

Жаклина Лазаревска е многу омилена меѓу охриѓани, сите комшии ја уважуваат, важи за јак интелект и политичар од висока класа!

СДСМ Охрид пресреќни, Жаклина останува пратеничка

Листата на СДСМ и БЕСА за пратеници во ИЕ5 претрпе многу измени, и пред и после Конгресот. Магазин дојде до листата и ја објавува....

Данаил Михајловски / 13 март, 2020 11:52

Во Битола Шеќеринска очекува победа, но во битолскиот СДСМ дел од членството се чувствува потценето во однос на помалите партии и општини

Шеќеринска носител на листа, очекува победа во Битола!

СДСМ на вчерашниот Конгрес, зад затворени врати, одлучи Шеќеринска да биде единствената жена носител на листа во ИЕ5, каде...

Данаил Михајловски / 10 март, 2020 9:55

Во оваа изборна едниница СДСМ ќе им даде сигурни пратенички места и на своите коалициони партнери БЕСА, ПЕИ и ЛДП

Мила Царовска носител на листата на СДСМ-БЕСА во ИЕ5

СДСМ полека но сигурно ги подготвува изборните листи. Вице-премиерката Царовска, според извори во СДСМ, ќе биде носител на...

Данаил Михајловски / 2 март, 2020 10:09

Во Битолската јавност најспоменувани имиња за пратеници се оние на Соња Карапаец (СДСМ) и Проф. Силвана Ангелевска (ВМРО-ДПМНЕ)

Избори се ближат, Битола веќе има кандидати за пратеници

Битолските политички ограноци, особено од ВМРО-ДПМНЕ и од СДСМ, веќе ги спремаат своите кратки листи за кандидати за пратеници....

Данаил Михајловски / 20 февруари, 2020 14:13