Богородица Марија според верувањата на христијаните била мајка на Исус Христос и сопруга на Јосиф.п

Утре е голем празник– Мала Богородица, заштитничка на жените!

Утре се празнува големиот христијански празник, Рождество на Пресвета Богородица или Мала Богородица — еден од...

Владо Марин / 20 септември, 2022 5:18

Многу од нив за да Ѝ оддадат почит на нашата Владичица и Небесна Царица пешачат и цели километри пред да се поклонат на нејзината чудотворна икона што се наоѓа во овој храм.

Илјадници поклоници пред чудотворната икона на Богородица на Крит

Секоја година на празникот на Рождеството на Пресветата Богомајка, илјадници православни верници доаѓаат на поклонение...

admin@magazin / 21 септември, 2021 7:08

Во народот, овој празник подразбира и живописни обичаи, особено такви што му се посветени на раѓањето. Некои семејства поминуваат повеќе денови во празнично расположение и во свечено руво, иако не слават и не одат на слава, особено во краиштата каде што се одржуваат панаѓури за Мала Богородица.

Денеска е голем празник: Рождество на Пресвета Богородица – Ова е обичаите

Македонската православна црква на 21 септември го обележува раѓањето на пресвета Богородица, празник што се вика и Мала Богородица....

Перо Милчин / 6:09

Свештенството од храмот Рождество на Пресвета Богородица, ги повикаа сите верници учесници на овој торжествен молитвен собор, да ги почитуваат мерките за заштита од вирусот Kовид-19.

Вечерна молитва и литија во пресрет на празникот Рождество на Пресвета Богородица

Во пресрет на денешниот празник Рождество на Пресвета Богородица, вчера вечер во храмот посветен на Богородичното рождество...

admin@magazin / 6:04

Иако овој празник, кој се празнува утре на 21 септември, се смета за почеток на сите празници, сепак, тој почнал да се празнува многу подоцна.

УТРЕ Е МАЛА БОГОРОДИЦА: Празник на мајката на сите мајки и заштитничка на жените

Рождество на Пресвета Богородица е еден од големите празници на Светата православна црква. Иако овој празник, кој се празнува...

admin@magazin / 20 септември, 2021 6:24

Денеска е голем ден за православните христијани и очекувам она кое што како порака ќе пристигне од храмовите, но и од политичарите да биде порака на обединување, а не порака на поделби, порака на надеж, а не порака на разочарување како што за жал е денешното секојдневие.

Мицкоски за Успение на Пресвета Богородица: Денешната порака да биде на обединување и надеж

Ќе ми дозволите најпрви да го честитам големиот православен христијански празник Пресвета Богородица, на православните...

Владо Марин / 28 август, 2021 15:19

Го слават жените за полесно да раѓаат и одгледуваат деца. Тие кои немаат деца на овој ден се молат да добијат.

Утре е големиот празник „Пречиста“, на помош да биде, за многу здравје и нови рожби во домовите

Воведување/Воведение во Храмот на Пресвета Богородица (познат и како Пречиста) — христијански празник кој го чествува библискиот...

admin@magazin / 3 декември, 2020 18:03

Ова претходно се случи само уште еднаш во 1999 година, кога започна бомбардирањето на НАТО на СР Југославија, па локалното население се плаши дека сега може да плаче поради растечките тензии и можниот вооружен конфликт меѓу Грција и Турција.

ЧУДО ВО ЦРКВАТА НА СВЕТИ НИКОЛА: Богородица повторно плачеше, како за време на бомбардирањето на НАТО!

Црквата Свети Никола на островот Андрос во Грција пред неколку дена плачеше со фреската на Пресвета Богородица „Надеж на...

Владо Марин / 5 октомври, 2020 13:48