Христовото раѓање е нова просветлена иднина за човештвото. Да се радуваме на празникот на љубовта, единството и солидарноста, како највозвишени човечки особини. Да ја споделуваме радоста и да се заблагодариме за Божјата милост, за љубовта на Бога кон човечкиот род.

Честитка од министерот Спасовски по повод католички Божик

Почитувани граѓани од католичка вероисповед, Дозволете во свое лично име и во име на МВР да ви го честитам големиот христијански...

admin@magazin / 25 декември, 2022 10:50

Членките од Преродба се радосни што овие македонски традиции ќе ги продолжат младите кои биле заинтересирани за нашата, традиција, култура и историја.

Коледарите први го најавија Христовото раѓање

Со македонската коледарска песна „Коледица Варварица“ коледарчињата денеска во Прилеп го најавија Христовото раѓање и...

Перо Милчин / 7 јануари, 2022 10:12

До сите верници кои денеска го слават големиот христијански празник Христовото раѓање – Божиќ, упатувам срдечни честитки со желба за здравје, благосостојба и спокој во празничните денови.

Ковачевски со честитка за Божиќ: Да создаваме добри дела и да си помагаме

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски по повод големиот празник Христовото раѓање- Божиќ во свое, и во име на СДСМ упати...

Едмонд Бекири / 25 декември, 2021 12:19

Именден празнуваат: Стефан, Стефанка, Стефанија, Фанија, Фанка, Стојан, Стојанка, Стојмен, Стоичко.

Денеска е Свети Стефан, заштитник на болните, старите и сиромашните

Православните христијани денеска на третиот ден од Божиќ го празнуваат Свети архиѓакон и првомаченик Стефан, кој бил каменуван...

admin@magazin / 9 јануари, 2021 9:58

Божиќниот пост, кој започнува во сабота, 28 ноември, трае до Божиќ.

КАКО ПРАВИЛНО ДА ГО ПОСТИТЕ БОЖИЌНИОТ ПОСТ: Еве кога постите на вода, кога да јадете РИБА и во никој случај не ги правете овие ГРЕШКИ што доведуваат до ГРЕВ

Божиќниот пост, кој започнува во сабота, 28 ноември, трае до Божиќ, а еве ги правилата што треба да ги следите за да го празнувате...

admin@magazin / 28 ноември, 2020 19:14