Црквите кои го користат јулијанскиот календар, вклучувајќи ја и Македонската православна црква, го прославуваат Божиќ на 7 јануари до 2100 г., а потоа ќе го прославуваат на 8 јануари до 2200 г., па на 9 јануари до 2300 г. итн.

ХРИСТОС СЕ РОДИ- НАВИСТИНА СЕ РОДИ : ЗА МНОГУ ГОДИНИ МАКЕДОНЦИ КАДЕ И ДА СТЕ!

Божиќ е денот на Христовото раѓање според христијанската традиција. Тоа е втор најголем празник во христијанството, по Велигден....

admin@magazin / 7 јануари, 2023 9:11

Овој празник е наречен и матица на повеќе празници бидејќи да не бил овој празник, што значи да не се родел Исус Христос немало да има ниту негово крштевање, (значи немало да го има празникот Водици), немало да има ниту Распетие и Воскресение (Велигден) ниту Вознесение (Спасовден), немало да постојат ниту празниците Духовден, Преображение, Крстовден итн.

УТРЕ Е БОЖИК- За многу години!

Утре, 7 јануари, е големиот христијански празник Божик, Рождество Христово, односно денот на раѓањето на Исус Христос, а го...

Мартин Попоски / 6 јануари, 2023 10:00

Не пропуштајте да им го честитате овој голем празник на вашите најдраги личности, а за тоа можете да ги искористите овие божиќни пораки.

Ова се најубавите 15 божиќни пораки!

Модерната технологија го промени начинот на живот, а недостатокот на слободно време доведува до тоа Божиќ сѐ почесто да се...

Владо Марин / 9:58

По Вознесението на Господ Исус Христос и по слегувањето на Светиот Дух над апостолите, Господовото слово бргу се распространувало, и бројот на верните растел секој ден. Јудејските началници и членовите на синедрионот со ожесточеност и гнев ги гледале успесите на новото учење.

Утре се празнува Свети Стефан- светецот заштитник на болните, старите, сиромашните

Утре се празнува Светиот првомаченик и архиѓакон Стефан e еден од првите седум ѓакони ракоположени од светите апостоли и...

Владо Марин / 8 јануари, 2022 11:05

По повод празникот Собор на Пресвета Богородица-втор ден Божиќ, утрински богослужби ќе има во сите парохиски цркви во Охрид.

ВТОР ДЕН БОЖИЌ – Денеска е Собор на Пресвета Богородица

На втор ден Божик, според Јулијалнскиот календар, се одбележува уште еден голем празник – Собор на Пресвета Богородица. ...

admin@magazin / 9:49

Бадник или Коледе е денот пред роденденот на Исус Христос (Божиќ), според христијанската традиција. Според Јулијанскиот календар, по кој се раководи Македонската православна црква, Бадник паѓа на 6 јануари секоја година, а Божиќ на 7 јануари.

За многу години — ОВА СЕ ОБИЧАИТЕ: Бадниково гранче, слама, пита, суво овошје на трпезата

Бадниковата вечера се одвива во кругот на семејството и се состои од посни јадења. Бадник или Коледе е денот пред роденденот...

Едмонд Бекири / 6 јануари, 2022 7:26

Црквите кои го користат јулијанскиот календар, вклучувајќи ја и Македонската православна црква, го прославуваат Божиќ на 7 јануари до 2100 г., а потоа ќе го прославуваат на 8 јануари до 2200 г., па на 9 јануари до 2300 г. итн.

Католиците денеска го слават Раѓањето Христово – Божиќ

Денеска е католички Божиќ  или Рождество Христово, денот на Христовото раѓање според христијанската традиција....

Едмонд Бекири / 25 декември, 2021 9:57