Случајот „Рекет“ ако се заврши брзо, на основа на докази и постапки, има надеж за судството, рече новинарот Александар Чомовски а на него се надоврза Тортевски:

Тортевски: Ќе оди брзо судењето за „Рекет“и ќе има сериозни казни

Во вчерашното гостување во емисијата „КликПлус“ на 21ТВ, адвокатот Александар Тортевски истакна дека судењето за случајот...

Катерина Крстиќ / 15 ноември, 2019 9:56

Мицкоски истакна дека тие се уште даваат шанса да се истражи процесот и да се изведе пред лицето на правдата она кое што треба да биде изведено, односно она кое што е опфатено, контаминирано со овие случаи и тоа е навистина тест дали ние сакаме да имаме правна држава или не.

Мицкоски: Ќе изнесеме се што имаме за случајот Рекет доколку случајот се заташка

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во интервју за Македонското радио истакна дека партијата ќе даде шанса за...

Катерина Крстиќ / 24 октомври, 2019 11:30

Како што објави УЈП, ова е само еден детал од истрагите во Меѓународен сојуз, БЈ медиа груп, 1ТВ и Томато доел.

Трпезариска маса, кујна, гарнитури: Луксузниот мебел наместо 1ТВ, ќе си го плаќа Боки 13

1ТВ денеска на првоосомничениот Бојан Јовановски или во јавноста познат како Боки13 кој моментално е во притвор во затворот...

Катерина Крстиќ / 15 октомври, 2019 13:21

Како што денеска соопшти Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, правното лице се сомничи дека сторило кривично дело „измама“ по член 247 став 8 во врска со став 4, врска со став 1 од Кривичниот законик.

МВР тропна во домот на Боки 13 – се апси неговиот татко

Во моментов во тек е полициска акција по наредба на судот за обезбедување на Миле Јовановски, татко на Боки 13, осомничен во...

Весна Петровска / 9 октомври, 2019 19:58

Адвокатот на Боки 13, Сашо Дуковски пред новинарите сведочи за настанот за кој вели дека ни малку не било пријатно да се гледа боки во таква тешка состојба.

Беше грда сцена, повраќаше масовно, потоа изгуби свест- адвокатот Дуковски говори за состојбата на Боки

Првоосомничениот за случајот Рекет, Бојан Јовановски попладнево на носилка беше изнесен и со возило на брза помош и полициска...

Катерина Крстиќ / 8 октомври, 2019 15:02

Имено Јовановски и Јанева сѐ уште немаат дадено исказ пред обвинителката Вилма Русковска откако се осомничени во „Рекет“ бидејќи нивните адвокати побараа прво да направат увид во доказите, па потоа нивните клиенти да дадат исказ. Инаку и Јанева и Боки побараа да бидат пуштени во домашен притвор. Катица Јанева даде три стана како гаранција а Боки 13 тврди дека е во животно загросувачка состојба.

Денеска последен ден за увид на доказите, па ќе се знае судбината на Катица и Боки 13

Последниот ден за увид на доказите за случајот Рекет е денеска. Првоосомничениот  Бојан Јовановски – Боки 13 и третоосомничената...

Катерина Крстиќ / 7 октомври, 2019 11:00

Имено според извори на Вечер, непознат маж пред неколку дена се јавил на адвокатот на еден од осомничените во случајот „Рекет” и го прашал дали е заинтересиран да го купи исказот на Зоран Милевски-Кичеец, велат извори од истрагата.

Исказот на Зоран Милески- Кичеец се нуди на продажба!

Вчера ексклузивно порталот Вечер.мк објави дека постои исказ пред обвинител од страна на обвинетиот Зоран Милевски Кичеец...

Катерина Крстиќ / 4 октомври, 2019 10:43

Заедно со својот адвокат Сашо Дуковски пред судијата дадоа објаснување зошто треба да излезе од Шутка. Според Боки 13 неговата здравствена состојба е тешка, односно тој бил во животозагрозувачка здравствена состојба.

Боки 13 во животозагрозувачка состојба: Треба да бидам жив и здрав, а не мртов

Бојан Јовановски – Боки 13 кој е првоосомничен во случајот „Рекет“ денес во Апелациониот суд дава исказ пред судија по жалбата...

Катерина Крстиќ / 3 октомври, 2019 11:25