Зависно од типот на туморот, вниманието кон болеста може најпрво да биде привлечено од страна на така наречениот паранеопластичен синдром.

Рак на бели дробови, овие симптоми не треба да ги игнорирате

Најчестите симптоми се кашлање (вклучувајќи искашлување на крв), губење на телесна тежина и недостиг на воздух. Ракот на...

Сара Фемина / 21 ноември, 2020 20:49

На почетокот на овој месец, рускиот научник и историчар Валери Словеј тврди дека претседателот Путин е сериозно болен и дека во февруари бил подложен на итна операција за рак.

ПУТИН ИМА ДВЕ СЕРИОЗНИ БОЛЕСТИ И ИТНО Е ОПЕРИСАН!

Владимир Путин има и рак и симптоми на Паркинсонова болест, пренесуваат британските медиуми, повикувајќи се на одредени...

Мирко Бачиќ / 17:27

Таа низ статусот кој го објави им се заблагодари на сите оние кои беа секогаш до неа во најтешките мигови, на сите кои ја поддржаа во борбата со тешката болест!

Сопругата на Тони Михајловски се излечи од ракот: Душата боли, ама ќе живеам уште 30 години

Сопругата на Тони Михајловски, Александра Јорева Михајловска на својот фејсбук профил проговори низ што се поминала во изминатиот...

Сара Фемина / 27 октомври, 2020 16:28

Најчесто скршениците се случуваат на прешлените на ’рбетниот столб, бутната коска или рачниот зглоб.

Остепороза – тивок крадец на коскеното ткиво

Кога зборуваме за остеопрозата мислиме за заболување на коските кое ја намалува густината и квалитетот на коскеното ткиво....

Стојче Бушин / 21 октомври, 2020 9:26

Цветовите се групирани во густи терминални главички, со нееднаква чашка, кај која горната усна е троделна, а долната е расцепена. Венчето е цевчесто, долго 4-10 мм, бело, розево или лилјаково.

Мајчина душица прави ЧУДА: Природен лек за многу болести

Мајчина душица не е само зачин. Оваа разноврсна билка е полна со витамини.Мајчина душичка е полна со витамин Ц, исто така е...

Стојче Бушин / 18 октомври, 2020 21:41

„Мора да се врати довербата и на матичниот лекар и на медицината, Интернетот е одлична работа, но има многу глупости каде што луѓето кои немаат медицинско знаење кажуваат невистини.

Српскиот експерт за РАК доктор Даница Грујичиќ ги открива првите симптоми кои укажуваат тумор на мозокот: Кога членовите на семејството ќе го забележат ОВА кај пациент, веднаш одете на лекар

Директорката на Институтот за онкологија и радиологија при Клиничкиот центар на Србија, Даница Грујичиќ ги откри првите...

Рејхан Бајрами / 7 октомври, 2020 14:53

Бјелица долги години се бореше со подмолната болест - рак, за што пишуваше и во своите книги. Автор е на повеќе од 40 книги.

Почина Исидора Бјелица, по долгата и тешка битка со болеста!

На 52 годишна возраст, вчера почина познатата српска писателка Исидора Бјелица Пајкиќ. Писателката починала во станот на...

Катерина Крстиќ / 6 август, 2020 10:21

Како што тврди заменик директорот HKSTV Hong Kong Satellite Television, телевизиска мрежа поддржана од Пекинг во Хонг Конг, Ким е мртов, при тоа повикувајчи се на  „многу цврст извор“.

Починал лидерот на Северна Кореја Ким Јонг Ун?

Вчеравечер во речиси сите светски медиуми одекна веста за смртта на Сверникорејскиот лидер Ким Џонг Ун. Медиумите во Хонг...

Катерина Крстиќ / 26 април, 2020 10:25