Тој ќе биде активиран ако за тоа има потреба, согласно епидемиолошката состојба во државата и бројот на пациенти кои бараат хоспитализација, потенцираше министерот!

Во моментов околу 500 легла има во ковид центрите во Скопје, извести Филипче!

Во моментов околу 500 легла има во ковид центрите во Скопје, со план за дополнителни 100 кревети на Клиниката за уво, нос и грло,...

Мате Парлоф / 23 ноември, 2020 21:11

-Заеднички се договоривме тоа да биде болницата „Мала Богородица“ – старата болница на Систина, каде може да се сместат 100 пациенти.

ФИЛИПЧЕ: ПРИВАТНИТЕ БОЛНИЦИ ЈА ОПРЕМУВААТ БОЛНИЦАТА „МАЛА БОГОРОДИЦА“, ЛЕКУВАЊЕТО ТАМУ НА ТОВАР НА ДРЖАВАТА

Министерот за здравство, д-р Венко Филипче, по состанокот со сопствениците на приватните болници „Жан Митрев“, „Систина“...

Рејхан Бајрами / 16:14

Од клучна важност е сите да ги почитуваме мерките за заштита од ковид-19, вели тој!

Притисокот врз болниците ќе продолжи и во следните месеци, вели Филипче!

Воспоставениот систем во зградата на интерни клиники покажа дека добро функционира. Дава резултат во поголем број на оздравени...

Рејхан Бајрами / 22 ноември, 2020 18:04

Во последните 24 часа примени се 35 нови пациенти, а биле отпуштени само деветмина!

Во болниците во Скопје се лекуваат 474 пациенти, голем дел се на кислородна поддршка

Вкупно 474 пациенти потврдени и сомнителни за ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во болниците во Скопје, а голем дел...

Рејхан Бајрами / 16:32

На Клиниката за Инфективни болести во изминатото деноќие имало 20 приеми, а во ковид центарот во ГОБ 8 Септември се примени 10 нови пациенти.

ВО КОВИД ЦЕНТРИТЕ ВО СКОПЈЕ ЗА 24 ЧАСА ХОСПИТАЛИЗОИРАНИ 40 ПАЦИЕНТИ СО СИМПТОМИ НА КОВИД-19

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се примени нови 40 пациенти позитивни и суспектни на вирусот на ковид – 19....

Перо Милчин / 13 ноември, 2020 20:04

Имајте во предвид дека бројките се менуваат од час во час, според направените приеми и исписи на пациенти.

702 ПАЦИЕНТИ СО СИМПТОМИ НА КОВИД-19 СЕ ЛЕКУВААТ ВО БОЛНИЦИТЕ ВО ЗЕМЈАВА, СЛОБОДНИ МЕСТА ИМА ВО РЕЧИСИ СИТЕ КОВИД ЦЕНТРИ

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во земјава е пријавено дека се лекуваат 569 пациенти позитивни и суспектни на корона...

Стојче Бушин / 18:55

Д-р Фидановски вели дека се тестира секое новородено дете. Тестот се прави на третиот ден од породувањето, откако детето веќе имало неколку оброци со мајчино млеко или со млечна формула.

ВО „АЏИБАДЕМ СИСТИНА“ ПРЕВЕНТИВЕН НЕОНАТАЛЕН МЕТАБОЛЕН СКРИНИНГ: РАНО ОТКРИВАЊЕ НА 40 БОЛЕСТИ ВЕДНАШ ПО РАЃАЊЕТО НА ДЕТЕТО

„Аџибадем Систина“ почнa со таканаречен метаболен скрининг на новороденчиња со што во оваа клиничка болница се спроведува...

Сара Фемина / 3 ноември, 2020 8:47

Министерот за здравство Венко Филипче потврди дека министерот Оливер Спасовски од синоќа е хоспитализиран на Инфективната клиника, посочувајќи дека неговата состојба е стабилна.

Оливер Спасовски хоспитализиран на Инфективна, има висока температура

Министерот за здравство Венко Филипче вчера потврди дека министерот Оливер Спасовски од синоќа е хоспитализиран на Инфективната...

Стојче Бушин / 30 октомври, 2020 6:11