Бомбардирањето на кинеската амбасада предизвика голем меѓународен дипломатски скандал. Мета на нападите требало да биде хотел Југославија и Жељко Ражнатовиќ Аркан.

Цеца за време на бомбардирањето 1999 година останала жива благодарејќи на една грешка !

Светлана Цеца Ражнатовиќ, останала жива благодарение на тоа што во моментот на бомбардирањето се наоѓала со својот сопруг...

admin@magazin / 8 јуни, 2023 3:44

Тој наведува дека во моментот на бомбардирањето на СРЈ, тој имал задача, наречена „јавна дипломатија“, да им обезбеди на медиумите некои факти за војната.

Американски историчар призна што правел 1999: Измислував работи за НАТО да ја бомбардира Србија

Еден од влијателните современи историчари и професор на универзитетот Јејл, Самуел Моин, вели дека за време на бомбардирањето...

Перо Милчин / 1 март, 2020 10:37

Исто така во The Jerusalem Post се наведува дека во целта оваа приказна се вмешани и високи воени службеници, претставници на Пентагон и советници на претседателот на САД, Доналд Трамп.

АМЕРИКА ЌЕ ГО БОМБАРДИРА ИРАН- во ОН тоа одамна го знаат

Американската администрација ја разработува идејата за бомбардирање на иранскиот објект поврзан со нуклеарната програма,...

Весна Петровска / 18 јуни, 2019 19:32

Во штипската организација на цивилните инвалиди од војната членуваат 60 лица, а на државно ниво бројката е 600 членови.

Денеска делегации во Штип обележаа 78 години од бомбардирањето на градот!

Во Штип денеска беа одбележани 78 години од бомбардирањето на градот. Членовите на Општинската организација на Сојузот на...

admin@magazin / 6 април, 2019 18:24

Никол управуваше со ловец бомбардер Ф16 и спрема сигурни податоци таа имала дури 200 часа летање во текот на бомбардирањето на Косово, но и 10 дена во Ирак април 2003 година.

Оваа Русинка ја бомбардираше Србија 200 часа без престан – за Албанците е жена ХЕРОЈ, а за Србија е убиец

Никол Малачовски беше еден од главните пилоти на НАТО, во текот на бомбардирањето на Србија. Вчера се навршија 20 години од...

admin@magazin / 25 март, 2019 18:13

Како што рече за РТС, мора да се гледаат локациите кои се бомбардирани, а бомбардирано е 70 % од државата.

Ова се последиците од НАТО бомбардирањето- Докторка Грујичиќ зборува за малигните болести

Началникот на неврохирургијата во Клиничкиот центар во Србија, д.р Даница Грујичиќ изјави дека во Србија мора да се направи...

admin@magazin / 24 март, 2019 13:01

Марко денеска би имал 22 години, но за жал влезе во историјата како најмлада жртва од НАТО агресијата, која се случи 1999 година.

Малиот Марко(2) беше најмладата жртва на НАТО бомбардирањето- загина во прегратката на татко му

Во прегратките на својот татко Владан 31. мај 1999 година, околу 14 часот попладне, во бомбардирањето на станбена зграда во Нови...

admin@magazin / 9:59

Таа година, Германија за прв пат учествувала во воздушни напади по Втората светска Војна.

Србијо, извини за 1999 година! Ова е германскиот професор кој бара прошка од српскиот народ за НАТО бомбардирањето

НАТО-бомбардирањето на Сојузна Република Југославија, е воена операција на НАТО против СР Југославија што траела од 24...

Катерина Крстиќ / 22 март, 2019 19:00