Тоа го објави на својот Фејсбук откако Заев му се заблагодари за подготвеноста да помогне во набавката на вакцините, пренесува БТА.

Борисов му порача на Заев: Бугарија е секогаш подготвена да им помогне на своите најблиски пријатели и соседи

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денес објави дека му порачал на македонскиот премиер Зоран Заев дека земјата е секогаш...

Стојче Бушин / 24 декември, 2020 18:48

Ова е исклучителен чин на пријателство кон македонскиот народ и кон сите граѓани на Македонија.

Заев до Бугарите: Направивте исклучителен чин на пријателство кон македонскиот народ

По одлуката за донации на вакцини, премиерот Зоран Заев му се заблагодари на бугарскиот премиер Бојко Борисов. „Ова е исклучителен...

Рејхан Бајрами / 23 декември, 2020 6:01

Борисов по средбата со Бучковски, замина на Самитот на лидерите на Европската Унија во Брисел, каде проширувањето не е на агендата.

Борисов: Ни со Заев ни со Пендаровски никогаш не сме разговарале за идентитет или за јазик

Специјалниот претставник на РСМ за решавање на спорот со Бугарија, Владо Бучковски денеска оствари средба со бугарскиот...

Рејхан Бајрами / 10 декември, 2020 16:23

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, пак, за време на расправата во грчкиот парламент за доверба на неговата влада пред пратениците ја прочита нотата со дообјаснувањето од Никола Димитров.

ПЕТРОВ: Ципрас заедно со Зоран Заев ја дозакопа Македонија и македонскиот идентитет

СПОГОДБАТА ДИМИТРОВ-КОЅИАС НЕ ГО РЕШАВА МАКЕДОНСКОТО ПРАШАЊЕ, ТУКУ ГО САНКЦИОНИРА БУКУРЕШКИОТ ДОГОВОР ОД 1913 – ЈА ЛЕГАЛИЗИРА...

Перо Милчин / 5:37

Борисов, најголемиот проблем е тврдењето за постоење на македонско малцинство во Бугарија, а Македонците ги смета за преобратени Бугари.

Борисов: Во Бугарија нема македонско малцинство

Во интервју за германскиот весник, бугарскиот премиер вели дека минатото е еднакво важно како и иднината. Тврди дека Македонците...

Рејхан Бајрами / 29 ноември, 2020 13:24

За потсетување: тоа е она малцинство за кое неодамна во Софија и самиот Бојко Борисов пред министерот Бујар Османи рече: “Многу сум загрижен за вклучувањето на ОМО Илинден и на македонското малцинство во Бугарија во политичката резолуција во Европскиот парламент!“

КАЖЕТЕ МУ НА БОРИСОВ, НИЕ МАКЕДОНЦИТЕ, БУГАРИ НЕ СТАНУВАМЕ!

Да не доаѓаа вестите однадвор и да не беа електронските медиуми, особено оние во Австрија, Македонскиот народ не ќе знаеше...

Перо Милчин / 13 ноември, 2020 6:43

Многу е важно како комшии и пријателски земји, заедно да чекориме на патот кон Европската Унија поддржувајќи се едни со други, бидејќи само така ќе донесеме напредок за сите наши граѓани, што е наша основна задача како политичари.

Вистинско решение со Бугарија е можно само ако двете страни излезат како победници, вели Заев!

Вистинско решение со Бугарија е можно само ако двете страни излезат како победници. Искуството од преговорите со Грција...

Перо Милчин / 12 ноември, 2020 7:36

Во Софија денеска започна лидерскиот Самит за Западен Балкан во рамките на Берлинскиот процес, на кој оваа година ко-домаќини се Република Бугарија и Република Северна Македонија!

Заев пристигна во Софија: „Отвораме ново поглавје во развојот на регионот“

Во Софија денеска започна лидерскиот Самит за Западен Балкан во рамките на Берлинскиот процес, на кој оваа година ко-домаќини...

Рејхан Бајрами / 10 ноември, 2020 12:37