Премиерот за медиумите откри дека во план е да оствари средба со бугарскиот премиер Бојко Борисов по Нова Година односно би требало да се одржи на почетокот на 2020 година на која, како што рече, ќе разговараат отворено и пријателски, а не да се префла, кој прв кажал.

Заев: По Нова година ќе разговарам со Борисов околу негирањето на македонскиот јазик

Премиерот Зоран Заев наденешната еко акција „Аминистрацијата чисти со Не биди Ѓубре“одговараше на прашања на новинарите....

Катерина Крстиќ / 14 декември, 2019 17:22

Предвоената Бугарска влада настојувала окупацијата на Македонија да ја претстави како природно проширување на бугарската територија, како преземање на свои национални територии.

Борисов: Сакаме да ја видиме Македонија во ЕУ ама да заборавите дека бевме со фашистите?

Бугарскиот премиер Бојко Борисов веќе на неколку пати пред јавноста изјави дека Бугарија е голем пријател на Македонија...

Катерина Крстиќ / 1 декември, 2019 20:10

Во инцидентот никој не бил повреден, а Борисов безбедно слетал јавува Спутнјик.

ДРАМА НАД СОФИЈА: Авионот на Борисов принудно слетал – Се расипа системот за слетување, пилотот со експресна реакција

Владиниот авион на Бугарија ФАЛКОН, со премиерот Бојко Борисов вчера морал принудно да слета во Софија, јавува агенцијата...

Сара Фемина / 16 ноември, 2019 21:54

Борисов во своето обраќање истакна поддршка и изјави дека ќе продолжи да му помага на македонскиот премиер Зоран Заев по таа насока и дека Македонија и Албанија треба да имаа огромна и јасна посветеност кон целта

Борисов: Ме тревожи поделбата во Северна Македонија

Бугарскиот премиер Бојко Бориосв, на вчерашниот Самит во Солун каде присуствуваше и премиерот Заев, јасно истакна дека е...

Катерина Крстиќ / 15 ноември, 2019 11:03

Борисов посочи дека договорот меѓу ЕУ и Турција за миграцијата одлично функционира. 

Борисов: Бугарија е земја која има нула миграција

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на средбата во Софија со шефот на чешката дипломатија Томаш Петричек истакна дека Бугарија...

Катерина Крстиќ / 5 ноември, 2019 10:58

Како премиер на Бугарија, нема да дозволам никој да го навреди нашиот народ и се надевам дека во иднина нема да дојде до вакви ситуации “, пишува Борисов.

Макрон ги навреди Бугарите: Захариева испрати протесна нота, реагираше и БОЈКО БОРИСОВ!

Претседателот Емануел Макрон во интервју за десничарскиот магазин „Актуелни вредности“, објавено во петокот изјавил дека...

Перо Милчин / 3 ноември, 2019 16:25

Доколку биде направена таква грешка тогаш не треба да се лутиме за проблемите што ќе настанат – што ќе има џихадисти, влијанија од Русија, Турција или Кина.

БОРИСОВ: „Би се направила историска грешка ако ЕУ ги одбие Македонија и Албанија„

Република Македонија и Албанија треба веднаш да добијат датум за преговори. Би се направила историска грешка ако не им допуштиме...

Сара Фемина / 17 октомври, 2019 19:10

Високите европски функционери со став дека Северна Македонија испорачала и сега на потег е ЕУ. -Северна Македонија и Албанија испорачаа, сега е крајно време земјите-членки да го испорачаат своето, објави еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на неговиот налог на Твитер откако претходно во писмо испратено на 3 октомври до земјите членки на ЕУ, сегашниот претседател на Европскиот совет Доналд Туск, на Европската комисија Жан-Клод Јункер, новоименуваната претседателка на Европската комисија, Урсула фон дер Лејн и претседателот на Европскиот парламент Давид Сасол, бараат отворање на пристапните преговори за членство во ЕУ со двете земји.

Борисов: Го поддржуваме започнувањето преговори со Северна Македонија и Албанија

На денешната владина седница донесовме одлука да го поддржиме започнувањето на преговорите на Република Северна Македонија...

Валерија Петрова / 9 октомври, 2019 18:51