Прелиминарните податоци на Агенцијата за статистика на БиХ покажуваат дека во првата половина на минатата година, БиХ забележа пад на БДП од 3,7 проценти во споредба со истиот период во 2019 година, според оваа Информацијата за движењето на макроекономските показатели за јануари-октомври 2020 подготвена од Дирекцијата за економско планирање (ДЕП).

ЕКОНОМИЈАТА НА БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА НА ДНОТО: Падна увозот и извозот, но и прилив на пари од странство

Ескалацијата на пандемијата на вирусот корона во првата половина на минатата година имаше многу негативно влијание врз...

Рејхан Бајрами / 9 февруари, 2021 15:55

Изетбеговиќ вели дека осум години се обидувал да ги наметнува зад затворени врати прашањата што БиХ требаше да ги реши со соседите, но дека наиде на блокада.

ИЗЕТБЕГОВИЌ БАРА МИЛИЈАРДИ ОД СРБИЈА И ХРВАТСКА: Но, тоа не е најлошо, еве како ги спореди соседите со нацистите!

Претседателот на Партијата за демократска акција (СДА), Бакир Изетбеговиќ, изјави денеска дека е исклучително важно Босна...

Мирко Бачиќ / 2 јануари, 2021 22:00

Граѓаните вечерва имаат можност да го искористат своето право на глас до 19 часот.

ИЗБОРИ ВО БИХ: Избирачките места се отвораат точно во седум часот, граѓаните избираат локална власт!

Точно во седум часот се отворија избирачки места каде граѓаните на Босна и Херцеговина избираат локална власт, градоначалници,...

Перо Милчин / 15 ноември, 2020 16:11

Иако ХНК нема јасни индикатори за состојбата или соодветни системи за евиденција, се проценува дека само околу 30 проценти од планираните посети биле реализирани во целиот кантон.

КАТАСТРОФАЛНА ТУРИСТИЧКА СЕЗОНА ВО БИХ: Огромни загуби поради короната!

Поради вирусот корона, туризмот во Херцеговина претрпе огромни загуби. Директорот на Туристичкиот одбор на Херцеговина-Неретва...

Перо Милчин / 18 октомври, 2020 16:53

Досега се тестирани вкупно 167.509 примероци, а САРС-КоВ-2 е потврден кај 19.205 лица.

АЛАРМАНТНО ВО БИХ: За 24 часа, уште 296 заразени, смртоносниот вирус однесе уште пет животи

Во изминатите 24 часа, 1.604 примероци беа пријавени во Институтот за јавно здравје на Федерацијата БиХ, од кои 296 беа позитивни...

Перо Милчин / 8 октомври, 2020 13:59

Откако неколку дена бил на респиратор, неговата состојба била стабилна во изминатите 24 часа, по што повторно нагло се влошила!

Босански министер почина од ковид-19

Министерот за заштита на правата на борците на Федерацијата на БиХ, Салко Букваревиќ, утрово почина на Клиниката за болести...

Владо Марин / 29 јули, 2020 17:46

За прв пат беа отворени избирачките места во Бјелина и Мостар за изборите во Србија.

ДРЖАВЈАНИТЕ НА СРБИЈА ГЛАСААТ ВО БОСНА: За прв пат се отворија избирачките места во Мостар и Бијелина!

Во неколку градови во БиХ, односно во Република Српска и Федерацијата на БиХ, граѓаните кои имаат двојно државјанство гласаат...

Перо Милчин / 21 јуни, 2020 14:12

Министрите Турковиќ и Дашиќ ја истакнаа потребата за наскоро нормализирање на граничните режими во целиот регион, со цел да се обезбеди непречен проток на луѓе.

ПОТВРДЕНО: Босна и Херцеговина ги отвори границите за граѓаните на Република Србија!

Босна и Херцеговина донесе одлука да се отворат гранични премини за српски државјани, рече денеска заменик претседателот...

Рејхан Бајрами / 30 мај, 2020 17:44