Бојкотот е и кривично дело, оттаму секој повик на бојкот подлежи на закон, а институциите ќе го применуваат во таков случај.

До пет години затвор за тие што ќе организираат бојкот на пописот

Бојкотот не е опција зошто станува збор за исклучително важна операција. Тој е граѓанска обврска и е задолжителен, пишува...

admin@magazin / 24 март, 2021 15:23

Матуранти денеска не се вклучија во онлајн-наставата и го бојкотираа почетокот на второто полугодие од учебната година.

Матурантите ја бојкотираат наставата

Планираат бојкотот да трае една недела, а потоа дополнително ќе одлучат дали ќе продолжат да протестираат! Матуранти денеска...

Рејхан Бајрами / 21 јануари, 2021 12:16

Од Сојузот на средношколците денеска, одлуката на МОН и Владата за почеток на учебната година од далечина ја нарекоа скандалозна, бидејќи, како што велат ниту учениците ниту родителите не биле консултирани пред нејзиното донесување.

Средношколците бараат комбинирана настава или ќе бојкотираат

Во сабота, 51 претставник на средношколците од 17 града во земјава ќе одлучат како ќе реагираат на одлуката за онлајн-настава,...

Владо Марин / 21 август, 2020 7:06

Шилегов најави индивидуална одговорност на одредени функционери од СДСМ

Шилегов: Нема логика да биде казнет Пендаровски, ако сте незадоволни од СДСМ!

“Пораката од граѓаните е примена и таа допира до нас“, рече градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, во врска со слабите...

Данаил Михајловски / 23 април, 2019 12:53

Хан топката за добивање на преговори ја префрла на Европскиот Совет

Хан убеден дека Мицкоски нема да ги бојкотира изборите

Еврокомесарот Хан во интервју со дописничката на МИА од Брисел ги појаснува дилемите околу неговата изјава за почеток на...

Узунов Бобан / 10 април, 2019 14:13

Според Лилјана Поповска, бојкотот може да се случи доколку кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска, освои помалку гласови од кандидатот на СДСМ, Стево Пендаровски.

Поповска: „Ако победи Пендаровски во првиот круг, опозицијата ќе ги бојкотира изборите поради загубата„

Поранешната претседателка на партијата ДОМ, Лилјана Поповска, вели дека постои опасност опозицијата да го бојкотира вториот...

admin@magazin / 30 март, 2019 10:16

Доколку во вториот круг нема 40% излезени гласачи тоа според Уставот ќе значи дека Талат Џафери ќе биде в.д Претседател на државата 3 месеци, а потоа ќе мора да се распишат нови претседателски, а најверојатно и предвремени парламентарни избори

Заев и Мицкоски преку ТВ дуел најавија неуспех на претседателските избори во вториот круг

Мицкоски и Заев во вчерашниот ТВ дуел го споменаа неуспехот на претседателските избори како реално можна опција. Заклучокот...

Данаил Михајловски / 27 март, 2019 10:17

Владеачките партии ДУИ, СДСМ и помалите коалициони партии ќе направат се да имаат само една опција за гласање!

Власта со една, опозицијата со 4-5 опции за изборите!

Денес Ахмети и Заев ќе го договорат заедничкиот кандидат за претседател на државата, но ќе го соопштат за неколку дена. Според...

Данаил Михајловски / 18 февруари, 2019 11:12