КУРИР од свои извори дознава дека Бојко Борисов веќе тргнал во дипломатска офанзива за Заев кој му ветил дека ќе ги оствари бугарските барања. Лидерот на социјалистите и поранешен премиер Станишев веќе соопшти дека за Бугарија најдобро е СДСМ и Заев да се на власт. Од СДСМ е неразбирлив молкот на темата Бугарија.

ЗАЕВ ПОБАРАЛ ОД БОРИСОВ ПОДДРШКА ЗА ИЗБОРИТЕ- ЕВЕ ШТО МУ ВЕТИЛ ЗА ВОЗВРАТ!

Темата со блокадата на Европските интеграции на земјава се чини и дека не е толку наивна или резултат на моментално меѓусоседско...

Катерина Крстиќ / 24 мај, 2020 15:34

Борисов посочи дека како и останатите држави така и Бугарија е силно погодена од пандемијата на коронавирусот а според неговите информации до сега околу 70 илјади луѓе веќе ги загубиле работните места.

Борисов удри по газдите: Можевте да ги продадете луксузните автомобили, а не да бркате работници!

Бугарскиот премиер Бојко Борисов, денеска на средбата со сопствениците на големи компании објави список на работодавачи,...

Катерина Крстиќ / 13 април, 2020 17:31

Бугарскиот премиер Бојко Борисов истакнал дека во моментов во светот нема лек за коронавирусот, но посочува дека нема ниту заболен кој што не е лекуван,пренесува БГНЕС, .

Борисов: Ќе испратам стотина заштитни скафандери во Македонија- браќата се гледаат кога е тешко!

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска најави дека Бугарија ќе и помогне на нашата земја со заптитна опрема. Имено Борисов...

Катерина Крстиќ / 8 април, 2020 11:10

Со претседателот Румен Радев немаме никакви заеднички точки,

Борисов и Радев се единствени само по негирањето на македонскиот јазик и идентитет

Со претседателот Румен Радев немаме никакви заеднички точки, освен бесмислените консултативни совети, каде никогаш ништо...

Македонка Димкин / 5 февруари, 2020 6:11

Борисов истакна дека се потребни реформи во Западен Балкан кои ќе помогнат за стабилноста и развојот.

Борисов: Бугарија ги поддржува напорите на Западен Балкан на патот кон ЕУ

Бугарскиот премиер Бојко Борисов за време на својот говор на панелот „Дијалог за дипломатијата на Западен Балкан“, во рамките...

Катерина Крстиќ / 21 јануари, 2020 11:05

Премиерот за медиумите откри дека во план е да оствари средба со бугарскиот премиер Бојко Борисов по Нова Година односно би требало да се одржи на почетокот на 2020 година на која, како што рече, ќе разговараат отворено и пријателски, а не да се префла, кој прв кажал.

Заев: По Нова година ќе разговарам со Борисов околу негирањето на македонскиот јазик

Премиерот Зоран Заев наденешната еко акција „Аминистрацијата чисти со Не биди Ѓубре“одговараше на прашања на новинарите....

Катерина Крстиќ / 14 декември, 2019 17:22

Предвоената Бугарска влада настојувала окупацијата на Македонија да ја претстави како природно проширување на бугарската територија, како преземање на свои национални територии.

Борисов: Сакаме да ја видиме Македонија во ЕУ ама да заборавите дека бевме со фашистите?

Бугарскиот премиер Бојко Борисов веќе на неколку пати пред јавноста изјави дека Бугарија е голем пријател на Македонија...

Катерина Крстиќ / 1 декември, 2019 20:10

Кандидатот за премиер на Република Македнија , во Загреб, во рамките на конгресот на ЕНП оствари средба со премиерот на Република Бугарија, Бојко Борисов.

Еве што кажа Мицкоски на средбата со Борисов

Кандидатот за премиер на Република Македнија , во Загреб, во рамките на конгресот на ЕНП оствари средба со премиерот на Република...

Македонка Димкин / 21 ноември, 2019 9:47