Поранешниот т.н. прв соросовец, режисерот Владимир Милчин, со остри критики дека отказот на претседателката на УО на Филхармонија не смее да остане така лесно премолчен

Министрите треба да го бранат јавниот интерес, а не партискиот. Тоа важи и за културата.

По инстант отказот од претседател на управниот одбор од Македонската Филхармонија, на социјалните мрежи се огласи и режисерот...

Мирко Бачиќ / 25 ноември, 2018 13:04

Директорот на Филхармонија, Илиески пробал на незаконски начин да воведе нова систематизација за нови работни места, по што ја сменил претседателката на Управниот одбор

Во филхармонија се отпушта по желба на директорот

Министерот Асаф Адеми без никакво образложение ја разрешил м-р Бранка Костиќ Марковиќ од позицијата Претседател на Управниот...

Мирко Бачиќ / 6:19

На сите нам, пред сè, ни требаат чесни и умни луѓе, со цврсти ставови и професионален интегритет и авторитет и тоа на највисоките позиции.

Бранка Костиќ: Да се биде или не (интелектуалец) – прашање(то) е сега (задоцнето)

Поранешната новинарка на Телма, а актуелен претседател на Управниот одбор на Македонската филхармонија, утрово објави своевидна...

admin@magazin / 4 јуни, 2018 10:13

Какви промени се очекуваат во културните институции по доаѓање на новиот Министер за култура Асаф Адеми?

Дали БЕСА ќе ги преземе националните установи?

Новите министри од владиниот кабинет на парламентарното мнозинство ќе започнат со својата работа на 4 јуни 2018 година. Во...

admin@magazin / 3 јуни, 2018 0:35