Дури и во услови на укината вонредна состојба, власта можеше и мораше да обедбеди и да спроведе мерки на живот во вонредни околности. Кој може да ми објасни зошто, на пример, беше толку потребно локалите да работат до доцна во ноќта и зошто е толку тешко младите луѓе да се навикнат да излегуваат и да се дружат до 23 часот. Зошто, на пример, да нема полициски час од 23 часот до 5 часот наутро?

ГЕРОСКИ: Вонредна состојба? Да, ама без профитерство, без луксузирање и без глупирање!

Без гласовите на опозицијата, парламентарното мнозинство не може да ги обезбеди потребните 80 гласа за да се потврдат петте...

Катерина Крстиќ / 1 октомври, 2020 18:15

Дополнителен проблем е што во овој период на пандемија со страшни последици врз економиите и врз стандардот на луѓето, инјектирањето пари од државните каси во народот се чини како логична и неизбежна „политика“. Тоа што Заев „сервисирањето“ на стопанството и на граѓаните во вакви услови сака да го прикаже како вистинска политика, идеологија и мудрост дури – па вели, „ во следните шест до осум месеци кризата ќе продолжи и целиот овој период мора да го поминуваме заедно бидејќи заедно сме посилни и помудри“ – тоа е само доказ дека човекот е изворен популист.

Героски: Ќе биде ли Заев подобар од Тито? Па зарем некој се сомнева во тоа?!

Државата ни е стабилна. Владата ни е стабилна. Коалицијата е стабилна. Следува стабилен период и во даночната политика, период...

Катерина Крстиќ / 2 септември, 2020 19:38

Тој што ќе донесе одлука децата да се вратат во училишните клупи треба да биде сигурен дека нашите образовни институции имаат капацитети и ресурси

Героски: Не експериментирајте со здравјето на нашите деца, нема да ви биде простено!

Сигурен сум дека нема родител на дете на училишна возраст којшто не сака неговото најмило конечно да се извлече од канџите...

Катерина Крстиќ / 7 август, 2020 22:25

Тоа е Заев, тој филм сме го гледале повеќе пати во изминативе години…

Героски: Недемократски и неевропски е да се поткупуваат пратеници, нели?

СДСМ, како „голема, широкограда и отворена партија“, ќе разговара за коалицирање со сите партии, освен со „структурите кои...

Катерина Крстиќ / 24 јули, 2020 11:43

Можеме, секако, да речеме дека Боки начекал еден куп будалетинки со нив да се заебава, дека начекал село без кучиња – и можеби и во тоа има вистина, нели – но не треба да негираме дека во случајот на овој лик имаме еден среќен спој,

ГЕРОСКИ ЗА ДОАЃАЊЕТО НА БОКИ 13 НА ПОЛИТИЧКАТА СЦЕНА: Двајцата лидери, Зоки и Боки

„За вас можеби ќе биде банално, некои аналитичари можеби ќе сметаат дека сум полудел, од овој момент кажувам дека пред вас...

Катерина Крстиќ / 7 мај, 2020 23:38

Верувам дека г-н Панче Заев е човек во години и од почит кон него и кон семејството Заеви, овој пат нема да одговорам на овој коментар. Не можам да ги спречам другите да коментираат, но јас ќе се воздржам. Ќе чекам некој на г-н Панче Заев нешто да му објасни.

Таткото на Заев со недолични коментари до Героски: Во идната влада ќе ве предложиме за советник!

Новинарот и уредник на порталот Плусинфо кој преку своите колумни откри во јавноста за случајот Рекет, овој пат на својот...

Катерина Крстиќ / 31 март, 2020 10:12

Датумот може до некаде да влијае врз расположението на гласачите во Република Македонија, иако јас не мислам дека тоа е некое преголемо влијание. Моја лична проценка е дека најголем број на луѓето веќе имаат одлучено што ќе прават на денот на изборите, дали ќе гласаат дали нема, за кого ќе гласаат ако гласаат и така натаму.

Героски: И да се случи датум за ЕУ, тоа нема да влијае врз гласачите

Во емисијата “Заспиј ако можеш” на Алфа телевизија, вчера вечер новинарот и уредник на Плусинфо, Бранко Героски, посочи...

Катерина Крстиќ / 5 март, 2020 10:49

Героски додаде дека кажува работи што би требало да ги знае секој студент на правниот факултет во Скопје.

Героски: Кога јас укажував дека законот за ЈО е штетен, бев прогласен за адвокат на мафијата

Вчера во емисијата на Алфа ТВ гостуваше новинарот Бранко Героски. Тој пред јавноста коментираше дека најголем предизвик...

Катерина Крстиќ / 27 февруари, 2020 10:26