„Во последните десет години научивме дека Европа не е во Брисел“, вели унгарската новинска агенција МТИ.

Орбан одржа лекција на уморната “Бриселска елита”: Некогаш мислевме дека Европа е наша иднина(видео)

Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, во изјава пред нацијата рече дека Будимпешта не мора да ја сака „уморената бриселска...

Перо Милчин / 17 февруари, 2020 7:23

Водачите на Западен Балкан мора да бидат посигурни во исполнувањето на нивните обврски

Новата методологија на ЕУ нова рачна кочница за земјите од Балканот?

Брисел 5. Февруари 2020. Денеска ќе биде претставена новата методологија  за проширување на ЕУ . Истата предвидува посилни...

Рејхан Бајрами / 5 февруари, 2020 7:54

На вечерата присуствуваа претседателите на Србија, Црна Гора и Косово, Александар Вучиќ, Мило Ѓукановиќ и Хашим Тачи, премиерот на Македонија Зоран Заев и членови на Претседателството на БиХ, Милорад Додик, Шефик Џаферовиќ и Жељко Комшиќ. Еди Рама не можеше да присуствува на вечерата поради обврски.

Вучиќ пред народот едно, а на забавата друго: Хашиме, Федерика сака да те бакне – српскиот претседател видно расположен!

На прошталната вечер во Брисел во чест на Федерика Могерини Во Брисел присуствуваа сите лидери на Западен Балкан. На вечерата...

Весна Петровска / 30 октомври, 2019 12:39

Франција беше најголем противник за Македонија да добие датум за преговори, а ЕУ повеќе од една година не успева да постигне компромис по ова прашање.

Денеска е последната шанса: Ќе добие ли Македонија датум за преговори?

Попладнево во Брисел ќе се одржи дводневниот самит на лидерите на Европската Унија, каде една од точките на разговори...

Катерина Крстиќ / 17 октомври, 2019 10:56

– Во јуни добивме порака дека Северна Македонија исполни се, но поради календарски услогласувања на земјите членки на ЕУ добрата вест за старт на преговорите ќе ни пристигне во октомври. Октомври дојде и ние сме во Брисел, ја очекуваме заслужената вест за одлука за преговори за нашата стратешка цел членство во ЕУ, истакна Заев.

Заев: Очекуваме одлука сега и веднаш, одложувањето ќе има негативни последици

По се што направивме убедени сме дека треба да добиеме одлука за почеток на пореговорите со ЕУ сега и веднаш. Подготвени сме...

Весна Петровска / 16 октомври, 2019 18:42

Министерот Димитров, како што информираат од неговиот кабинет, на средбата ја реафирмирал посветеноста на европските вредности, изразувајќи уверување дека во октомври земјите-членки ќе ја препознаат и валидираат истата со позитивна одлука за почеток на пристапните преговори.

Димитров во Брисел: Позитивната одлука во октомври е заслужена и најдоброто решение за иднината на нашата држава

Министерот за надворешни работи Никола Димитров во рамки на посетата на Брисел денеска во Европската комисија оствари средба...

Весна Петровска / 10 септември, 2019 18:10

Словенија, Хрватска и Унгарија беа земјите кои имаа кандидати за позицијата комесар за проширување

Унгарецот што одби екстрадиција на Груевски ќе биде ЕУ комесар за проширување

Професорот Ласло Трошањи, од Унгарија, е предложен за нов комесар за проширување и соседска политика на ЕУ, соопшти денеска...

Данаил Михајловски / 15:03

Амбасадоре Жбогар, луѓето во Македонија се вознемирени и згрозени од ова шоу, од активностите на неморални ликови што биле славени како успешни, а се занимавале со рекетирање и перење пари. Лути се и поради индолентноста на меѓународната заедница, кои молчеле за индициите дека пред нивниот нос се случува страшен криминал.

Героски со шлаканица за Жбогар: Изборот на Катица беше ријалити шоу!

Амбасадорот Жбогар вчера изјави дека некои домашни и странски медиуми ја претвориле аферата “Рекет“ во реалити шоу. Новинарот...

Данаил Михајловски / 27 август, 2019 16:17