Соговорниците ги потврдија добрите и пријателски односи, како и заложбите за соработка на патот кон ЕУ.

Мицкоски оствари средба со Оливер Вархеј, Комесарот за проширување на Европската Унија

Вчера во Брисел Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, заедно со потпретседателот на партијата Александар Николоски...

Владо Марин / 1 јули, 2021 5:11

Во изјавата што ја даде непосредно пред средбата со потпретседателот на Европската комисија и висок претставник за безбедносна и надворешна политика на ЕУ Жозеп Борел, премиерот Заев истакна дека доаѓа со пораките што лидерите на институциите на Европската Унија добро ги знаат, ги разбираат и одобруваат.

Заев од Брисел: Го очекуваме тоа што ни е ветено

Претседателот на Владата на Република Мaкедонија Зоран Заев, вчера допатува во Брисел каде што вчера, на покана на потпретседателот...

Сара Фемина / 19 мај, 2021 7:29

Амбасадорите на ЕУ на состанокот во Брисел се согласија за ново ограничување на патувањето од земји што не се членки на ЕУ, вклучувајќи ја и Велика Британија, изјави дипломат од ЕУ за Ројтерс.

НОВА ОДЛУКА НА БРИСЕЛ: Поостри мерки за влез во ЕУ за земјите што не се членки

ЕУ ги заостри рестриктивните мерки за влез во Унијата за посетителите од земјите што не се членки, пренесуваат светските...

Мирко Бачиќ / 1 февруари, 2021 22:09

Според неговата изјава, Бугарија е осамена во блокадата.

РОТ: Германското претседателство прави сѐ за да ја надмине блокадата од Бугарија

Пред почетокот на денешниот министерски состанок во ЕУ, германскиот министер за Европа, Михаел Рот, рече дека билатералните...

Владо Марин / 8 декември, 2020 14:01

Пендаровски смета дека не постојат реални шанси да попушти Република Бугарија и оваа година да се оддржи првата меѓувладина конференција меѓу нашата земја и Унијата.

Од Брисел ни кажаа дека ниту една земја или државник не го поддржува ветото од официјална Софија

Информациите коишто ги имаме од Брисел велат дека ниту една земја или државник не го поддржува ветото од официјална Софија,...

Перо Милчин / 20 ноември, 2020 22:44

Пендаровски изјави дека кога во 2017-та со Република Бугарија го потпишавме Договорот за добрососедство и пријателство, се чинеше дека постои јасно изразена политичка волја на двете страни да се имплементира договорот, според неговата содржина.

Вчерашната вест од Брисел сите ја примивме со големо разочарување, вели Пендаровски!

Вчерашната вест од Брисел сите ја примивме со големо разочарување. За жал, точката за отпочнување на преговорите на нашата...

Рејхан Бајрами / 19 ноември, 2020 8:08

Порача дека Бугарија е подготвена да ги продолжи разговорите, кога како што рече, дијалогот ќе се водел со желба и компромиси од двете страни.

ОФИЦИЈАЛНО: Бугарија стави вето за почеток на преговори на Македонија со ЕУ!

И официјално. Попладнево Бугарија стави вето на преговарачката рамка на Македонија, која и натаму, останува во чекалната...

Перо Милчин / 17 ноември, 2020 18:55

Денеска во Брисел се одржува дискусија на амбасадорско ниво за преговарачката рамка за влез на Македонија во Европската унија.

ЛАДЕН ТУШ ЗА МАКЕДОНИЈА: Бугарија не “награди” со првата блокада

Денеска во Брисел се одржува дискусија на амбасадорско ниво за преговарачката рамка за влез на Македонија во Европската...

Перо Милчин / 6 ноември, 2020 15:50