Новата британска стратегија за енергетска безбедност, која ќе биде претставена на крајот на следната недела и се очекува да ја обврзе владата да поддржи изградба на најмалку две нови големи нуклеарни централи до 2030 година со мали модуларни реактори, пишува британскиот весник.

ЕНЕРГЕТСКА ЕКСПАНЗИЈА ВО ВЕЛИКА БРИТАНИЈА: План е да се изградат шест или седум нови нуклеарни централи до 2050 година

Велика Британија би можела да изгради до седум нови нуклеарни централи како дел од радикалната експанзија на домашната енергија...

Мате Парлоф / 3 април, 2022 11:17

Меѓународното патување е веќе ограничено, а на Британците им е забрането да одат на одмор во странство.

ОБЕДИНЕТО КРАЛСТВО ПОДГОТВУВА КАРАНТИНСКИ хотели: Секој што ќе пристигне од 15 февруари оди во изолација, која ја плаќа од џеб

Сите граѓани на Велика Британија и нејзините странски жители кои пристигнуваат од земјите идентификувани како жаришта на...

Перо Милчин / 5 февруари, 2021 20:33

Извор близок до кралското семејство за агенцијата АП потврдил дека вакцината им била дадена на кралицата и принцот Филип од матичен лекар во замокот Виндзор.

КРАЛИЦАТА ЕЛИЗАБЕТА (94) И ПРИНЦ ФИЛИП (99) ЈА ПРИМИЈА ВАКЦИНАТА: Имунизација на кралската двојка изведена во замокот Виндзор!

Британската кралица Елизабета (94) и принцот Филип (99) ја примија вакцината против ковид 19, соопшти денеска Бакингемската палата. Кралската...

admin@magazin / 9 јануари, 2021 22:35

Општата проценка е дека ќе започне ново поглавје во историјата на Европа!

УРСУЛА ФОН ДЕР ЛАЈДЕН ПОРАЧА: Време е да го оставиме Брегзит зад себе – Ова беше долго патување

Највисоките претставници на ЕУ го поздравија потпишувањето на договорот за регулирање на идните односи меѓу ЕУ и Велика...

Рејхан Бајрами / 30 декември, 2020 14:09

Маргарет Кинан ја прими својата втора вакцина во Универзитетската болница во Ковентри, три недели по првата вакцина.

Британката која прва ја доби вакцината на Фајзер прими ВТОРА ДОЗА: Од болницата велат дека се среќни што добро закрепнува

Првата личност во светот што ја прими вакцината Фајзер против КОВИД-19 ја доби и втората доза. Маргарет Кинан ја прими својата...

Рејхан Бајрами / 11:01

Веста дека договорот е постигнат ја објави претседателот на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен.

ПОСТИГНАТ ТРГОВСКИ ДОГОВОР ПОМЕЃУ БРИТАНИЈА И ЕУ: Мега промените следуваат од 1 јануари – Договор во последен момент!

Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, се очекува во секој момент да и се обрати на нацијата. Веста дека договорот е...

Мирко Бачиќ / 24 декември, 2020 16:45

Тој на прес-конференцијата рече дека ваквиот развој на ситуацијата е уште позагрижувачки бидејќи новиот вид е уште полесен за пренесување и се чини дека може да продолжи да мутира, пренесува Sky News.

СВЕТОТ ВО ПАНИКА: Британија шокираше, откриена трета мутација на корона

Британскиот министер за здравство Мет Хенкок денес потврди дека во Велика Британија се откриени два случаи на друг, нов вид...

Перо Милчин / 23 декември, 2020 20:16