– Лошата работа е што нашиот премиер како историска писменост е нула, како тим што може да го советува е две нули. Не можете да отидете и да кажете дека во Бугарија имало фашистички режим, но Бугарите не биле фашисти. Тој мораше да им одговори: „Господа, немаше фашизам во Бугарија и тоа е научно докажано и треба да ставите крај на овие југословенски и советски клишеа“ – инсистира Каракачанов.

Тој е скептичен дека новите идеи на Петков и на неговата влада ќе дадат резултат.

– Не можете да се откажете од идентитетот, од фактот дека во Скопје се води политика на говор на омраза. Што значи да успееме? Да клекнеме пред тврдењата на Македонците или да ги направиме нормални европски граѓани. Во наш интерес е да се однесуваме како суверена држава, а не како никаквеци и да се однесуваме како луѓе кои ги бранат интересите на Бугарија – рече Каракачанов.

Каракачанов: МАКЕДОНЦИТЕ СТРАДААТ ОД СОПСТВЕНАТА ГЛУПОСТ

Лошата работа е што нашиот премиер како историска писменост е нула, како тим што може да го советува е две нули. Не можете...

Перо Милчин / 21 јануари, 2022 5:35

Ако била приказната за функција, јас добив понуда за едно од најпрестижните функции

Не ми е важна функцијата, двапати се заканив со оставка, вели Димитров

Вицепремиерот за европски прашања во заминување, Никола Димитров, во вечерашното гостување во емисијата „360 степени“...

Македонка Димкин / 15 јануари, 2022 10:11

Најмногу го имаат Руси, а потоа следуваат државјани на земјите од Блискиот Исток.

Бугарија ги укинува „златните пасоши“

Бугарската влада усвои закон со кој се укинуваат таканаречените „златни пасоши“, програма која дозволува државјанство...

Перо Милчин / 14 јануари, 2022 6:34

Нагласува дека нечиј интерес и во земјата и надвор од неа е тој да не биде дел од владата, но и да не биде дома, поради што, како што истакна, добил понуда за амбасадорско место што го одбил.

Димитров: Ми понудија амбасадорско место само да ме нема во политиката

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Никола Димитров вели дека не се повлекол сам од функцијата и оти тоа што нема...

Мате Парлоф / 13 јануари, 2022 5:37

Како што јави БГНЕС, несреќата се случила околу 06:40 часот по бугарско време (05:40 по македонско време) на „160-от километар на автопатот Тракија“ на коловозната лента во правец кон Софија.

ТРАГЕДИЈА ВО БУГАРИЈА: Возач на камион со македонски регистарски таблички утрово загина во судар со друг камион на автопатот „Тракија

Едно лице загина при судир на два камиона на автопатот Тракија кај местото Оризово во реонот на Стара Загора. Како што јави...

Рејхан Бајрами / 13 декември, 2021 13:58

Оваа измена доаѓа согласно барањата на дел од семејствата на загинатите, а со цел телата да бидат предадени пред петочната молитва.

Посмртните останки на 45 македонски граѓани ќе бидат пренесени од Софија во Скопје

Од Министерството за надворешни работи известуваат за измена на саатници при пречекот и испраќањето на загинатите од автобуската...

Рејхан Бајрами / 3 декември, 2021 7:15

Обвинителот Бисер Михајлов и истражителот Мариан Маринов, во емисија на телевизијата Бтв, најавија дека очекуваат вештачењата да завршат најрано до крајот на овој месец.

Утврдена е причината за пожарот што избувнал во автобусот на Беса транс, тврдат бугарските истражители

Бугарските истражители ја утврдиле причината за избувнувањето на пожарот во автобусот на Беса Транс, но одбија да ги откријат...

Сара Фемина / 6:07