Македонскиот претставник на Песна за Евровизија, младиот струмичанец Васил Гарванлиев, во телевизиско интервју се пофали дека има и бугарско државјанство!

Освен заедничка историја, со Бугарите сега имаме и заеднички пејач за Евровизија!

Без намера да ги оспорам потврдените музички квалитети на младиот уметник и неговото право на двојно државјанство, прашувам...

Перо Милчин / 15 март, 2021 10:44

Наспроти ова Геориевски вели дека треба да и се оддаде признание и почит на Бугарија.

Георгиевски: Не го менувам ставот за Бугарија, имам три државјанства, може да ме протераат од Македонија

За експремиерот Љубчо Георгиевски нема ништо спорно ако македонската страна од учебниците ги смени називите за Бугарите...

Перо Милчин / 3 март, 2021 10:26

Захариева демантира дека нејзината партија му ја дала како концесија темата „Северна Македонија“ на Красимир Каракачанов и ВМРО!

Захариева: Во Македонија се добиваат избори на антибугарска реторика

Бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева повторно ја обвини Македонија дека не го почитува Договорот...

Перо Милчин / 13 февруари, 2021 17:48

-Во духот на добрососедството и подобрата комуникација со Бугарија, дадов предлог дека нема ништо против во нашите училишта факултативно да се изучува бугарскиот јазик, бидејќи секој јазик кој што е познат и присутен преставува основна комуникација меѓу народите, вели Николов.

Градоначалникот на Штип дал предлог бугарскиот јазик факултативно да се изучува во училиштата

Градоначалникот на Штип Сашко Николов по денешната средба со бугарскиот амбасадор Ангел Ангелов рече дека дал предлог дека...

Перо Милчин / 10 февруари, 2021 20:52

Во врска со моменталната ситуација со македонско - бугарските односи премиерот Заев истакна дека непринципиелната позиција на Бугарија спречи овозможување на првата меѓувладина конференција со ЕУ со што требаше да биде означен почетокот на преговорите.

ЗАЕВ: Нема да преговарам за тоа дека сме Македонци кои зборуваат македонски јазик

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев вчера учествуваше на панелот кој го организираше американскиот...

Перо Милчин / 9 февруари, 2021 10:15

Неделава беше договорено и Бугарската национална телевизија ќе се емитува во Македонија, а МРТ во Бугарија.

Бучковски: Уште три бугарски телевизии бараат да се емитуваат во Македонија

Имаме уште три барања за влез на бугарски приватни телевизии, ТВ Европа, ТВ Блумберг и Велнес ТВ, но тие се проверуваат во...

Перо Милчин / 6 февруари, 2021 18:59

Тој објасни дека основна причина зошто Македонија не почнува преговори е немањето на реформи, како и суштинска борба со организираниот криминал и корупција, како и сервисниот однос кон Бугарија, кој сега е предмет на разни условувања.

Договорот кој Димитров и Заев го потпишале нема никаква обврска за Бугарија да и помогне на Македонија да стане членка на Европската унија

Во Вестите на Канал 5 телевизија денеска гостуваше потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, кој во врска со...

Рејхан Бајрами / 4 февруари, 2021 22:02

Не сме среќни што требаше да кажеме „не“, но ние не можеме да го трпиме тоа што се случува таму (Северна Македонија), вели изјави бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева.

Захариева: Единствена фашистичка нација во учебниците во С.Македонија е Бугарија

Во интервју објавено на Јутјуб кај блигерот Асен Генов, Захариева забележува зошто во Скопје има српки, а нема бугарски културен...

Рејхан Бајрами / 3 февруари, 2021 12:05