„Во врска со тоа дали Бугарите ќе бидат трет народ по бројност не можам да ви одговорам затоа што немам информации во врска со резултатите и не би сакал да шпекулирам за нешто за што немам поткрепа“, додава Џафери.

Џафери: Не знам колку Бугари ќе излезат на резултатите од пописот

„Планирано е со врзан потпис претседателот и потпретседателот на Заводот за статистика на 31 Март да ги верифицираат и објават...

Рејхан Бајрами / 3 март, 2022 5:34

Александар Македонски е Грк. Сите вие имате бугарско потекло. Но, не берете гајле. Бидете спокојни, сè ќе биде в ред. Ние не сме непријатели.

Џамбаски до Македонците: Вие сте Бугари, но сè уште не сте осознаени – Со кроце, со слатко и со малце ќотек, сè ќе си дојде на место

Бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски од ВМРО на неговиот Фејсбук-профил на тема „Геополитика и транспортни коридори...

Владо Марин / 20 јуни, 2020 9:42

Во интервјуто за штипската телевозија Карачанов тврди дека всушност еден од тие личности кои го делеле ставот дека пред 1944 година Македонците биле Бугари е новинарот Бранко Тричковски

Карачанов: И Бранко Тричковски тврдеше дека Македонците биле Бугари!

Бугарскиот министер за одбрана Красимир Каракачанов во интервју за ТВ Стар од Штип вели дека не е само Денко Малески кој...

Катерина Крстиќ / 14 мај, 2020 15:43

Сега можете да кликнете на интернет, да влезете во архивата на „Њујорк тајмс“ и да прочитате текст од нивниот дописник испратен во 1903, за бунтот на бугарското население во Крушево на Илинден.

Денко Малески: Македонците и Бугарите биле ист народ, а „Илинден“ бил бунт на „бугарско население“

Професорот Денко Малески во својата најнова колумна тврди дека Македонците и Бугарите биле дел од еден народ, дека во СФРЈ...

Едмонд Бекири / 28 април, 2020 6:22

Со писмо од 19 март 1907 година, Јован Бабунски, како шеф на Горскиот штаб им се обраќа на селаните од селото Сенокос, Прилепско, а потписите на штабот се заверени со печат.

Да не беа Охриѓани немаше да се основа Охридската архиепископија!

Во 1890 година, сто и дваесет охриѓани, признавајќи дека долго биле заблудени од Бугарската егзархија, се потпишале под молбата...

Сара Фемина / 4 ноември, 2019 20:39

Борислав Зумбулев бугарски колумнист: Луѓето во Скопје некогаш може и биле Бугари, но денес тие се посрбени, културно, јазично, воено и на секаков друг начин.

Целокупната омраза на Бугарите кон Македонците собрано во еден текст!

Се разбира дека историјата како од стриповите, која си ја измислија во Скопје, е повеќе од смешна. Но, и покрај тоа Бугарија...

Македонка Димкин / 22 октомври, 2019 0:55

(ВИДЕО) Акцијата беше прекината синоќа поради лошите временски услови и непристапниот терен

Продолжува акцијата да се пронајде срушената Цесна на Солунска глава

Екипи на МВР и на другите надлежни институции денеска ја продолжуваат акцијата да стигнат до остатоците од авионот Цесна...

admin@magazin / 3 април, 2019 7:43

Панос Каменос, без чии пратеници Договорот од Преспа нема да биде ратификувам во парламентот во Грција, потврди дека Ципрас го опоменал Заев да внимава што зборува

Каменос: Во ФИРОМ има Бугари, Албанци кои сакаат да го земат Скопје и некои Срби

Каменос со став дека ќе направам се за Договор од Преспа да не дојде во парламентот. Но, ако договорот дојде во парламентот,...

Мирко Бачиќ / 17 септември, 2018 12:56